NASA już przygotowuje się do budowy rakiety SLS

Choć ta olbrzymia stalowa struktura odrobinę przypomina wnętrze Gwiazdy Śmierci z Epizodu VI Gwiezdnych Wojen, w rzeczywistości podziwiamy tutaj nic innego, jak konstrukcję w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy’ego, a dokładniej – jedną z hal w hangarze VAB (Vehicle Assembly Building). Właśnie w nim dokonywane są operacje łączenia elementów rakiet kosmicznych.
Na poniższych zdjęciach, które NASA opublikowała zaledwie wczoraj, możemy zobaczyć nowe platformy, zamontowane w hali o numerze 3, by agencja mogła rozpocząć prace nad rakietą Space Launch System (SLS). Ten projektowany od 2011 roku pojazd kosmiczny ma być najpotężniejszą rakietą, jaką do tej pory zbudowano. Co więcej, ma posłużyć do ponownego zabrania ludzi na Księżyc, a także pierwszej załogowej podróży na Marsa.
SLS
SLS
SLS
SLS
SLS
SLSCo ciekawe, do 1974 roku hangar VAB był najwyższym budynkiem na Florydzie – ma bowiem 150 metrów wysokości. Co więcej, gdy w połowie lat 60. Zbudowano ten gmach, a nie zainstalowano jeszcze klimatyzacji, pod stropem tworzyły się chmury, z których padał najzwyklejszy deszcz. Cóż, to z pewnością niecodzienne zjawisko.

Źródło: NASA