Największe turbiny powietrzne na świecie rozpoczęły pracę

Każdego roku Wielka Brytania inwestuje spore sumy pieniędzy w rozwój elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jedną z inwestycji poczynionych w kierunku większego uniezależnienia się od źródeł energii niekorzystnych dla środowiska naturalnego była rozbudowa morskiej elektrowni wiatrowej Burbo Bank. Przed paroma dniami nowe wiatraki rozpoczęły pracę.

Burbo Bank to farma zajmująca powierzchnię aż 40 km2, zlokalizowana w Zatoce Liverpoolskiej. Niedawno wzbogaciła się ona o 32 nowe wiatraki, które już teraz rozpoczęły produkcję energii elektrycznej. Nie są to jednak byle jakie obiekty. Nowe turbiny są największymi tego typu urządzeniami, jakie kiedykolwiek zastosowano komercyjnie.

Każdy z 32 nowych wiatraków mierzy aż 195 metrów wysokości. Podobnie jak mniejsze urządzenia, które możemy spotkać także w polskim krajobrazie, posiada on trzy łopaty. Turbiny posiadają moc 8 MW – największą, jaką kiedykolwiek zastosowano (typowe wiatraki morskie w Wielkiej Brytanii posiadają turbiny o mocy 3-3,6 MW). Wprowadzenie do ruchu nowych 32 gigantów jest zatem uważane za bardzo duży krok w historii rozwoju farm wietrznych.

Uruchomienie nowych urządzeń jeszcze bardziej potwierdza miejsce Wielkiej Brytanii jako lidera wśród krajów pozyskujących energię z farm powietrznych zlokalizowanych na morzu. Obecnie wszystkie tego typu elektrownie zasilające Zjednoczone Królestwo posiadają łączną moc 5,3 GW. Już teraz trwa realizacja kolejnych ośmiu projektów, które w znacznym stopniu zwiększą ilość energii pozyskiwanej z wiatru. Kolejne szesnaście projektów czeka na rozpoczęcie prac.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć proces budowy nowych wiatraków.

Źródło:The Guardian