Największa morska farma wiatrowa powstanie na brytyjskich wodach

Jak poinformowała duńska firma DONG Energy, która jest jednym ze światowych liderów w produkcji zielonej energii, już niedługo rozpocznie się budowa kolejnej już największej elektrowni wiatrowej znajdującej się na morzu. Nowa farma Walney Extension o mocy 660 MW ma pobić dotychczasową rekordową elektrownię morską London Array. Zainstalowane na niej turbiny posiadają moc 630 MW.
Owa farma zostanie zlokalizowana na wodach Morza Irlandzkiego, około 19 kilometrów od wybrzeża. Inwestor twierdzi, ze to właśnie tam panują jedne z najlepszych warunków do tworzenia elektrowni wiatrowych i dlatego Duńczycy inwestują tak dużo pieniędzy na terenach Zjednoczonego Królestwa. Dzięki otwieraniu nowych farm wiatrowych firma może znacznie obniżać koszty produkcji zielonej energii, a to przybliża firmę DONG Energy do osiągnięcia celu, jakim jest uzyskanie porównywalnych kosztów produkcji energii w stosunku do innych rozwiązań, takich jak elektrownie atomowe czy węglowe.
W elektrowni Walnej Extension zostaną zastosowane turbiny dwóch producentów. Na farmie znajdzie się 40 wiatraków MHI Vestas Offshore Wind o mocy 8 MW i 47 turbin firmy Siemens o mocy 7 MW każda. Największa morska elektrownia wiatrowa będzie więc posiadała 87 wiatraków. Szacuje się, ze ma ona zapewnić dostęp do energii elektrycznej ponad 460 tys. domów na terenie Wielkiej Brytanii. Naprawdę robi to wrażenie. Budowa elektrowni ma się rozpocząć już niedługo, a jej zakończenie jest planowane na 2018 rok.
Razem z elektrownią Walney Extension oraz z innymi realizowanymi w tym momencie inwestycjami o mocy 2080 MW, firma DONG Energy będzie dostarczała aż 5089 MW energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych do domów na terenie Wielkiej Brytanii i Niemiec. Stawia to duńską firmę w czołówce firm produkujących energię z odnawialnych źródeł.

Źródło:DONGfot.Rob Faulkner/ CC BY 2.0