Najszybsza kamera na świecie może wykonać 5 bilionów zdjęć w sekundę

Wygląda na to, że wszystkie superszybkie kamery „high speed”, które wykonują miliony czy miliardy zdjęć na sekundę są niczym w porównaniu do tej, którą stworzyli badacze z Uniwersytetu w Lund. Urządzenie z tego szwedzkiego uniwersytetu potrafi nagrywać z prędkością wynoszącą do pięciu bilionów zdjęć na sekundę – taka prędkość wystarcza do uchwycenia czegokolwiek, co ma miejsce w ciągu 2 x 10-13 sekundy. Mowa tu o wydarzeniach zachodzących znacznie szybciej nic to, co mogłoby uchwycić GoPro, takich jak naturalne procesy i reakcje chemiczne.
Świetnym przykładem jest poniższe wideo, które pokazuje światło przenikające przez kartkę papieru.

W rzeczywistości, to co widać na filmie zachodzi w ciągu jednej bilionowej sekundy, ale kamera była w stanie uchwycić to na 3-sekundowym materiale. Jak działa ta kamera? Otóż, wykorzystuje ona innowacyjny algorytm, który wystawia reakcje chemiczne i procesy biologiczne na działanie mignięć lasera zamiast zwykłego światła. Obiekty odbijane przez każde mignięcie są łączone w jeden obraz, ale potem mogą zostać oddzielone od siebie, aby pokazać, jak dany proces zachodzi, tak jak na powyższym wideo.
Nie potrzebowalibyście takiej kamery, jeśli chcielibyście uchwycić najszybsze zwierzę na świecie. Jak twierdzi zespół, urządzenie najlepiej sprawdza się przy nagrywaniu „eksplozji, błysków plazmowych, spalania turbulentnego, aktywności mózgowej u zwierząt czy reakcji chemicznych”.
Szwedzki zespół powiedział, że jesienią tego roku zamierza udostępnić kolejne materiały uchwycone z pomocą nowej kamery. Cóż, nie możemy się doczekać.

Źródło:Mashable