Najbardziej doświadczony astronauta NASA pomyślnie powrócił na Ziemię

Amerykański astronauta Jeff Williams pomyślnie powrócił na Ziemię, bijąc rekord czasu spędzonego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć teraz przebywał w orbitującym laboratorium 172 dni, czyli nie więcej niż Scott Kelly, w sumie na ISS przeżył aż 534 dni, 2 godziny i 48 minut.
Wszystko to czyni Williamsa najbardziej doświadczonym astronautą NASA. Można go bowiem nazywać Amerykaninem, który spędził najwięcej czasu poza ziemską atmosferą. Wcześniej tytuł ten należał do wspomnianego Scotta Kelly’ego. Przypomnijmy, że Kelly, który powrócił do domu w marcu, po odbyciu rocznej misji na ISS, w sumie przebywał w kosmosie przez 520 dni, 10 godzin i 33 minuty.Jeff WilliamsW połowie sierpnia, Jeff Wiliamms, który był przywódcą Ekspedycji 48., zainstalował na ISS, wraz z astronautką Kate Rubins, międzynarodowy adapter dokowania (IDA). Ten szeroki na 1,6 metra pierścień został dołączony do portu na zewnątrz stacji, gdzie będzie pozwalał statkom kosmicznym na automatyczne dokowanie. IDA ma być kluczowy dla przebiegu Programu Commercial Crew NASA, który ma na celu wspieranie i stymulowanie wysiłków podejmowanych przez różne prywatne firmy w zakresie astronautyki załogowej. IDA są potrzebne, by statki Dragon 2 i Starliner budowane w ramach tego programu mogły cumować do ISS, gdyż są one wyposażone w węzły zgodne z międzynarodowym standardem IDSS. Port został dostarczony na ISS w lipcu, przez kapsułę Dragon wystrzeloną wraz z rakietą Falcon 9.
Astronauta powrócił na Ziemię na pokładzie kapsuły Soyuz, wraz z Aleksiejem Ovchininem oraz Olegiem Skripoczką. Spędzając czas na ISS, Williams zajmował się nie tylko wykonywaniem kosmicznych spacerów czy biciem rekordów, ale także wykonywaniem zdjęć naszej planety. Poniżej możecie zobaczyć jedno z nich.

Źródło: NASA