Nadchodzą gadżety zmieniające kolory

Obiektem badań naukowców jest kałamarnica kalifornijska (Doryteuthis opalescens). Skóra tego głowonoga posiada niesamowite umiejętności manipulowania światłem. Ten gatunek, tak jak inne należące do tej gromady, potrafi się skutecznie kamuflować, lecz jego powłoka ciała może się mienić na rozmaite kolory.
Zdaniem Daniela Morse’a, emerytowanego profesora z UC Santa Barbara, popartego badaniami laboratoryjnymi, umiejętność zmiany barw jest możliwa dzięki obecności charakterystycznych sekwencji białek w skórze zwierzęcia. Peptydy są zdolne do odbijania światła na różne sposoby, powodując spektakularne efekty wizualne.
Wygląd skóry kałamarnicy
Jedynym krokiem do produkcji przedmiotów zmieniających barwę jest odtworzenie tych białek poza organizmem kałamarnicy. Jeżeli naukowcy tego dokonają, modyfikacja kolorów stanie się codziennością. Uczeni podkreślają , że paleta barw głowonoga jest szeroka jak na obrazach Moneta. Sugeruje to, że technologia może być przydatna zarówno w sztuce kamuflażu, jak i chęci wyróżnienia się z tłumu.
Wygląd skóry kałamarnicy

Źródło: engadget.com