Na tej planecie woda jest dosłownie rozrywana

We Wszechświecie istnieje planeta, w atmosferze której cząsteczki wody są dosłownie rozrywane, a to za sprawą jej niesamowicie wysokiej temperatury. To prawie gwiazda, ale tylko prawie. Stanowi ona bardzo gorący, z zewnątrz przypominający Jowisza świat, zlokalizowany około 880 lat świetlnych z dala od Ziemi.
Niedawno badacze postanowili bardzo dokładnie przeanalizować dane dotyczące omawianej planety, czyli WASP 121b. Temperatura w jej atmosferze potrafi przekroczyć 2200 Kelvinów, czyli 1926 stopni Celsjusza, to dlatego, że jedna z jej stron jest stale zwrócona w stronę gwiazdy.
„Największą niespodzianką było to, że pod wieloma względami bardziej przypomina ona gwiazdę niż planetę.”, powiedziała jedna z autorek pracy naukowej, którą jakiś czas temu napisano na temat WASP 121b – Laura Kreidberg. „Obserwowaliśmy ją, ponieważ chcieliśmy zmierzyć ile wody posiada ona w swojej atmosferze, ale kiedy przeanalizowaliśmy dane nie znaleźliśmy żadnego śladu wody.” Okazuje się, że planeta była po prostu za gorąca, aby w jej atmosferze występowała woda.
WASP 121b znajduje się zbyt blisko swojej gwiazdy macierzystej, aby móc zobrazować ją bezpośrednio. Dlatego badacze studiowali ją, obserwując to, w jaki sposób obecność planety wpływa na światło gwiazdy. Hubble widzi najwięcej światła, gdy planeta znajduje się blisko krawędzi gwiazdy lub niemal za nią, a układ wydaje się przyciemniony, gdy planeta znajduje się przed gwiazdą. Naukowcy wykorzystali to światło, aby zbadać widmo planety.NASAWidmo pokazało, że na planecie nie znajduje się para wodna, której obecności badacze się spodziewali, w oparciu o dotychczasowe obserwacje innych gigantycznych planet przypominających Jowisza. Późniejsze modele komputerowe wykazały, iż przyczyną tego faktu może być ogromna temperatura planety, która sprawia, że woda w jej atmosferze rozkłada się do cząsteczek tlenu i wodoru. Co ciekawe, ta ogromna temperatura występuje tylko po jednej stronie planety, stale zwróconej w stronę gwiazdy. Na nocnej stronie WASP 121b temperatura jest niższa. Naukowcy sugerują, że silne wiatry mogą sprowadzać tam cząsteczki wodoru i tlenu, gdzie te z powrotem łączą się w wodę, tworzą chmury, a następnie, w formie tych chmur, powracają na gorącą stronę, zaczynając cykl od nowa. Co ciekawe, woda może nie być jedynym związkiem, który przechodzi taki cykl.
Kto wie jakie jeszcze tajemnice skrywa omawiana planeta. Być może czegoś nowego na jej temat dowiemy się z pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, gdy ten w końcu wystartuje.
Pod względem swoich właściwości WASP 121b jest niepodobna do planet znajdujących się w Układzie Słonecznym. Potrzebna będzie bardziej zaawansowana technologia, aby możliwe było wyjaśnienie natury tego typu egzoplanet i ich tajemniczych atmosfer. WASP 121b nie jest bowiem jedynym ultragorącym „Jowiszem”, który kosmos przed nami skrywa.

Źródło:AAndA