Na pustyni Gobi odkryto jeden z największych na świecie śladów dinozaura

Na pustyni Gobi – jałowym obszarze obejmującym północne Chiny i południową Mongolię, natrafiono na jeden z największych odcisków łapy dinozaura jakie do tej pory widziano. Ten gigantyczny ślad, którego szerokość wynosi aż 77 centymetrów, a wysokość więcej niż metr, odkryto w ramach japońsko-mongolskiej ekspedycji.
Naukowcy wierzą, że odcisk należał do jednego z tak zwanych tytanozaurów – roślinożernych dinozaurów o długiej szyi, które żyły od późnej jury do końca kredy. To były jedne z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi – ich masa sięgała 90 ton. Tytanozaury są jedną z grup należącą do infrarzędu zauropodów.OdciskObecnie, obszar, w którym odnaleziono ślad, jest pokryty piaskiem, ale uważa się, że dawniej w jego miejscu występował teren błotnisty. Właśnie z powodu takich warunków odcisk łapy zachował się do czasów dzisiejszych.
Oczywiście, nie jest to pierwszy na świecie przypadek odkrycia tak dużych śladów dinozaura. W 2015 roku, na wyspie Skye w Szkocji natrafiono odcisk o średnicy wynoszącej 70 centymetrów. Prawdopodobnie także należał on do przedstawiciela zauropodów. Na największy dotychczas odcisk łapy dinozaura natrafiono w 2009 roku, we Francji. Miał on niemalże 2 metry szerokości i również należał do zauropoda.

Źródło:Yahoo