Na Marsie również mogły występować wulkany o gwałtownej naturze

Uważa się, że Mars od dawna jest planetą stabilną geologicznie. Z powodu braku płyt tektonicznych (choć branie pojawiają się na niej gwałtowne wstrząsy prowadzące do trzęsień ziemi i gwałtownych wybuchów wulkanów, które często występują na Ziemi. Niemniej, takie wulkany mogły być elementem krajobrazu Marsa w przeszłości, na co naukowcy odnaleźli kolejne dowody.
Do tej pory wszelkie dowody pokazywały, że na Marsie występowały wulkany podobne do tych, które na Ziemi doprowadziły do powstania Wysp Hawajskich. Takie wulkany powstają za sprawą tak zwanych plam gorąca, niezwiązanych z tektoniką, a wynikających z obecności w górnym płaszczu stref o anormalnie wysokiej temperaturze, ale o niewielkim zasięgu. Co więcej, z takich wulkanów lawa wylewa się efuzywnie, bez obecności eksplozji. Za sprawą nowego znaleziska naukowcy być może będą musieli jeszcze raz przemyśleć sprawę historii tej planety.
WulkanJak się okazuje, próbki z krateru Gale, które zebrał łazik Curiosity, zawierają wysokie stężenie minerału zwanego trydymitem, co zaskoczyło naukowców, ponieważ nie do końca zgadzało się z tym, co wiedzieli do tej pory. Na Ziemi minerał ten jest odnajdowany w niektórych skałach wulkanicznych. Badacze podejrzewają, że materiał został wystrzelony w wyniku eksplozji wulkanu, a następnie przeniesiony w okolice dzisiejszego krateru przez ocean, który dawniej pokrywał część powierzchni Czerwonej Planety. Ale jak takie wulkany mogły powstać, skoro na Marsie nie występują płyty tektoniczne?
Oczywiście, nie są to jednoznaczne dane. Naukowcy muszą wykazać, że trydymit nie mógł znaleźć się na powierzchni Marsa w żaden inny sposób, niż podczas wybuchu wulkanu. Jeżeli minerał rzeczywiście pochodzi z wnętrza planety, pojawią się nowe pytania, na które będziemy musieli znaleźć odpowiedź. Czy dawniej występowały na niej płyty tektoniczne, które w jakiś sposób zniknęły? Jeśli nie, skąd wzięły się te wulkany?

Źródło:PNAS