Na Kubie powstała pierwsza fabryka komputerów

Jak informuje stacja telewizyjna TeleSUR, na Kubie powstała pierwsza w historii kraju fabryka, w której składane w całość będą nowoczesne komputery. Otwarcie linii produkcyjnej może być oznaką zmian, które są skutkiem ocieplenia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Kubą oraz otwarcia się kraju na szerszą wymianę handlową z państwami takimi jak na przykład Chiny.
Nowa fabryka należy do państwowej spółki, a jej możliwości przerobowe mają pozwolić na wyprodukowanie rocznie do 120 tysięcy urządzeń różnego rodzaju. Jak informuje kubańska telewizja, laptopy produkowane w fabryce mają być wyposażone w procesory serii Intel Celeron, Intel i3 oraz Intel i5 szóstej generacji. Co więcej, produkowane mają być także tablety o przekątnych ekranu 8 i 10 cali.
Funkcjonowanie fabryki będzie wspierane przez chińskie przedsiębiorstwo Haier. Firma ta będzie odpowiadała za dostarczenie podzespołów, wyposażenie fabryki, a także za przeszkolenie nowych pracowników.
W tworzeniu nowych urządzeń mają także uczestniczyć naukowcy z Uniwersytetu Nauk Informatycznych w Havanie (UCI), którzy będą odpowiadali za tworzenie nowoczesnego oprogramowania (mowa zarówno o aplikacjach, jak i systemach operacyjnych) na produkowane komputery.
Pierwsze obrazy z nowej fabryki możemy zobaczyć na poniższym filmie (j. hiszpański):

Jak zwraca uwagę telewizja TeleSUR (wspierana finansowo m.in. przez Kubę), zła sytuacja największego państwa Wielkich Antyli wynika w dużej mierze z całkowitej blokady handlowej kraju nałożonej przed wieloma laty przez Stany Zjednoczone. Pomimo ostatniego ocieplenia się relacji pomiędzy obydwoma stronami embargo pozostaje faktem, przez co sytuacja Kuby dalej jest bardzo ciężka. Powstanie nowej fabryki jest jednak niewielkim krokiem do poprawy komfortu życia mieszkańców.

Źródło, fot.:TeleSUR