Na Księżycu żyją już zwierzęta i rośliny

Zapewne już dotarła do Was informacja o tym, że chiński lądownik Chang’e-4 3 stycznia zdołał jako pierwszy pojazd w historii osiąść na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. No cóż, to wydarzenie na zawsze zostanie zapamiętane. Nie wiedzieliście jednak raczej, że lądownik przywiózł na satelitę żywe organizmy, które są częścią pewnego ciekawego eksperymentu.
Chang’e-4 został wyposażony w małą „puszkę”, która zawiera nasiona ziemniaka oraz rzodkiewnika pospolitego, a także jaja jedwabników. Puszka ta tworzy „biosferę”, w której rośliny mają dostarczać jedwabnikom tlen, a jedwabniki roślinom niezbędny dwutlenek węgla oraz składniki odżywcze. Naukowcy chcą przekonać się, czy rośliny będą prowadziły fotosyntezę, a także pomyślnie rosnąć i kwitnąć w księżycowym środowisku.
Dlaczego ziemniaki i rzodkiewnik? Naukowcy wybrali te rośliny, ponieważ okres wzrostu rzodkiewnika jest krótki i wygodny do zaobserwowania, natomiast ziemniak może stać się głównym źródłem pożywienia dla przyszłych astronautów.
Eksperyment jest efektem współpracy aż 28 chińskich uniwersytetów, na czele z Uniwersytetem w Chongqing. Naukowcy zamknęli nasiona i jaja w cylindrze wykonanym ze stopu aluminium o pojemności 0,8 litra. W sumie biosfera waży około 3 kilogramy (poza organizmami zawiera bogatą w składniki odżywcze glebę oraz wodę). Pewnie zastanawiacie się, jaki sposób do pojemnika ma dostawać się światło. Otóż, pojemnik wyposażono w przeznaczoną do tego celu rurkę.KsiężycCo ciekawe, we wnętrzu puszki umieszczono kamery, które mają obserwować jej środowisko. Te cały czas będą przesyłać na Ziemię dane o przebiegu eksperymentu. Ten proces będzie odbywał się dzięki skomplikowanemu systemowi przekaźników, który Chiny skonfigurowały specjalnie w ramach realizacji tej misji.
Ciekawe, jakie będą rezultaty eksperymentu. Rzodkiewnik już był uprawniany w kosmosie, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pokazano, że liście roślin unoszą się i opadają gdy wykrywają grawitację Księżyca. Pytanie brzmi, czy ta roślina przetrwa na niewidocznej stronie Księżyca.

Źródło:Live Science