Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia? Nowe cyfrowe radia Hama

Na początku warto przypomnieć, że radio cyfrowe ma szereg przewag nad klasyczną, analogową transmisją – przede wszystkim zapewnia lepszą jakość dźwięku i brak jakichkolwiek zniekształceń. Co więcej, standard DAB/DAB+ popularny w Polsce pozwala na znacznie szersze wykorzystanie transmisji RDS, czyli tekstu wyświetlanego na ekranie odbiornika podczas słuchania audycji. W tradycyjnym radio możliwości RDS są dość ograniczone, choćby niewielką liczbą znaków, w cyfrowym komunikaty mogą być znacznie dłuższe i bardziej informacyjne, a nawet uzupełnione grafiką.
Hama na podstawie swojej oferty proponuje kilka ciekawych i niedrogich rozwiązań.
Dla mobilnych
Jeśli zamierzamy dużo się przemieszczać, idealnym modelem będzie dla nas np. HAMA DR10, który może pracować zarówno zasilany prądem z sieci, jak i z baterii (ich komplet wystarcza na 20 godzin). Urządzenie wyróżnia się atrakcyjną wizualnie obudową, niewielką wagą (zaledwie 340 g) oraz możliwością odbierania zarówno transmisji analogowej FM, jak i cyfrowej DAB/DAB+ – co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które zamierzają podróżować i mogą znaleźć się w miejscach, gdzie nie będzie cyfrowego sygnału. HAMA DR 10 potrafi zapamiętać po 30 stacji FM lub cyfrowych, ma wyraźny, jasny wyświetlacz LCD z podświetleniem oraz funkcję budzika.
Dla wymagających
Dla osób poszukujących nieco bardziej rozbudowanego, stacjonarnego odbiornika, który będzie służył również do słuchania własnej muzyki, dobrym wyborem może być HAMA DR 1600. Urządzenie obsługuje transmisję analogową oraz cyfrową, oferuje możliwość zapisania ulubionych stacji, a także ma wbudowane dwa głośniki 5W oraz wyświetlacz z podświetleniem. Dzięki obsłudze protokołu Bluetooth model DR 1600 może komunikować się ze smartfonem czy tabletem i odtwarzać przechowywaną w ich pamięci muzykę. Co więcej, zewnętrzne źródło dźwięku możemy podłączyć również za pośrednictwem wejścia liniowego; możliwe jest również podpięcie słuchawek.radio cyfrowe HamaDla fanów stacji internetowych
Oczywiście, na rynku są również dostępne radia cyfrowe o znacznie większych możliwościach – takie, które długo pozostaną jednym z ważniejszych elementów domowego systemu multimedialnego. Takim produktem jest np. HAMA DIR3100 – radio cyfrowe, które oprócz omówionych powyżej funkcji typowo „radiowych”, wyposażono również w funkcję WiFi Stream (służącą do przesyłania do radia muzyki ze smartfona, tabletu lub komputera), kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2.8, radio internetowe umożliwiające dostęp do ponad 20 tys. stacji i 10 tys. podcastów, obsługę sieci WiFi oraz Ethernet, port USB oraz rozbudowany interfejs, pozwalający na łatwą obsługę nawet zaawansowanych funkcji – np. tworzenia list ulubionych audycji. Urządzenie ma również gniazdo pozwalające na podłączenie zewnętrznej anteny, głośniki stereo (2 x 5 W), a także obsługuje protokoły UPnP i Spotify Connect.
Wakacyjny wypoczynek jest świetnym momentem na sprawdzenie „w akcji” szerokich możliwości oferowanych przez standard DAB/DAB+ – z pewnością niejeden fan muzyki w nie zechce już powrócić do „analoga”.
 
 

Źródło: Hama