Mushkin prezentuje nowy dysk SSD – 480 GB!

Wobec postępującego odchudzania ultrabooków, producenci wszelkie rodzaju podzespołów siłą rzeczy zostali zmuszeni do wyszczuplania swoich produktów. Dowodem na to mogą być nowe serie SSD Transcenda czy Kingstona, obie obejmujące SSD o grubości siedmiu milimetrów. To wciąż jednak nie koniec możliwości. Amerykański Mushkin zaprezentował właśnie swój najnowszy dysk mSATA, dedykowany właśnie supercienkim laptopom. Producent twierdzi, że to „pierwszy tego rodzaju dysk o pojemności 480 GB”, co jest jednak lekkim przekłamaniem, patrząc choćby na Aura Pro o tej samej pojemności, już dostępny na rynku.

Patrząc na zdjęcie powyżej zapewne stwierdzicie, że nazwa „dysk” to pewien anachronizm. Faktycznie, urządzenie Mushkin bardziej przypomina kartę pamięci niż SSD, a już na pewno – niż HDD. Układ o nazwie Atlas opiera się na kontrolerach SandForce SF-2281. Dzięki łączności SATA III 6 Gb/s osiągnięto całkiem przyzwoite szybkości. Według Mushkin ma to być 540 MB/s dla odczytu (78k IOPS) i 425 MB/s dla zapisu (28k IOPS).

Miniaturowy SSD trafi do sprzedaży w połowie stycznia 2013 roku, czyli w przeciągu miesiąca. Przewidywana cena wynosi 500 dolarów (1578 zł). Spodziewamy się jednak, że w Polsce cena może być niższa. Zachodnie portale podają, że Atlas ma być od 50 do 150 dolarów tańszy niż dostępne dyski SSD o tej samej pojemności, ale rozmiarze 2,5 cala. Według porównywarki cen najtańszy dostępny SSD (OCZ Agility 480 GB) to koszt od 1359 zł, natomiast większy kuzyn Atlasa, Mushkin Chronos kosztuje 1379 zł.

Na rynku dostępne są już podobne rozwiązania do mSATA. Przykładowo MacBook Air oferuje możliwość upgrade’u SSD do pojemności 512 GB. Kości NAND są zaimplementowane bezpośrednio na płycie głównej. Koszt? Około 500 dolarów, co oznacza, że cena 1 GB pamięci wynosi poniżej 1 dolara.

Źródło: tech spot