Mucha uwięziona w wydrukowanym w 3D bloku jest skamieniałością XXI wieku

Miliony lat temu owady, które nie miały zbyt wiele szczęścia, osiadły w kleistej żywicy drzew i zostały w niej uwięzione tylko po to, abyśmy mogli je potem odnaleźć. Skamieniałości z odległej przyszłości będą jednak zapewne o wiele dziwniejsze niż zwierzęta, które utknęły w substancji wytwarzanej przez rośliny.
Inżynier, który postanowił wydrukować w 3D widoczny na poniższym zdjęciu przedmiot o strukturze plastra miodu, z pewnością nie krył zaskoczenia, gdy zobaczył, że w jego dziele została uwięziona mucha, zupełnie jak owad w bursztynie. Zapomnijcie o Parku Jurajskim – pewnego dnia ta „skamielina” może doprowadzić do budowy „Parku Czwartorzędu”.Skamieniałość„Mucha utknęła tam podczas drukowania. Nie wiem co ją tam przyciągnęło, ani dlaczego akurat wtedy postanowiła zrobić sobie przerwę od latania, ale ta przerwa doprowadziła do jej śmierci.” – powiedział Eifion Jewell ze Swansea University w Walii.SkamieniałośćOczywiście, nigdy nie dowiemy się tego, czy badacze specjalnie zwabili muchę do drukarki, ale nie będzie miało to żadnego znaczenia w przyszłości. Polimery i żywice w większości nie ulegają biodegradacji, więc jeśli ten wydrukowany w 3D plaster miodu zostanie wyrzucony na składowisko śmieci, istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś go kiedyś znajdzie i umieści w jakiegoś rodzaju muzeum.
Ludzie już nazywają czasy współczesne Antropocenem, ponieważ obecna epoka geologiczna jest zdominowana działalnością człowieka. Ludzie wpłynęli na Ziemię, wprowadzając inwazyjne gatunki na inne kontynenty i zmieniając klimat. Kawałki plastiku taki jak ten, w którym utknęła mucha mogą rzeczywiście stać się skamielinami nowej ery.

Źródło: Twitter