Mozilla Firefox będzie zużywać 20% więcej pamięci RAM począwszy od wersji 46

Przeglądarka Mozilla Firefox w wersji 46 przyniesie zmianę, która niestety nie spodoba się wszystkim jej użytkownikom. Deweloper zapowiedział wdrożenie technologii multi-process, które to było już dość długo odwlekane. Novum sprawi, że otwarcie nowej zakładki w przeglądarce skutkowało będzie uruchomieniem nowego procesu systemowego – podobnie wygląda to już od dłuższego czasu w przeglądarce Chrome. Taki zabieg przełoży się na zwiększenie zużycia pamięci RAM od 10 do nawet 20%.multi-process firefoxCo zyskają użytkownicy? Kosztem większego zapotrzebowania na zasoby Mozilla obiecuje o wiele szybszą i stabilniejszą pracę programu. Gdy w jednej z zakładek pojawi się błąd krytyczny, który normalnie skutkowałby koniecznością zamknięcia całej przeglądarki, użytkownik będzie mógł wyłączyć określony proces i kontynuować korzystanie z reszty zakładek. Jak widzicie na powyższym zrzucie ekranu, w deweloperskiej wersji Firefoxa opcję multi-process można wyłączyć. Nic nie wskazuje jednak na to, aby w kwietniowym wydaniu taka opcja miała zostać utrzymana.
Jeśli dalej korzystacie z komputerów z 4 GB pamięci RAM i przeglądarki Firefox, macie kolejny argument za dołożeniem kolejnej kości pamięci albo… zmianą przeglądarki i ucieczką przed nieuniknionym. 🙂
Ostateczna wersja przeglądarki Firefox 46 wykorzystująca nową technologię zostanie udostępniona w kwietniu bieżącego roku.

Źródło: Mozilla