Motorola zapłaci – winna wykorzystania trzech patentów Fujifilm

Sąd w Stanach Zjednoczonych przychylił się do pozwu korporacji Fujifilm, który wnioskował o odszkodowanie za bezprawne wykorzystanie patentów firmy przez Motorolę – proces rozpoczął się 20 kwietnia. Tamtejszy sąd przyznał także, że wykorzystanie patentów Fujifilm w telefonach marki Motorola przyniosło stratę w wysokości 40 milionów dolarów – odszkodowanie nie jest więc pełnym „zadośćuczynieniem”.
Sprawa tyczyła się trzech spornych patentów. Jeden dotyczy wykorzystania technologii WiFi/Bluetooth, a kolejne dwa rozpoznawania twarzy. Nie rozwiązano natomiast sporu (na korzyść Motoroli) dotyczącego konwersji obrazów kolorowych na czarno-białe.
Rzecznik Motoroli William Moss w oświadczeniu wydanym poprzez wiadomość e-mail przyznał, że firma jest zadowolona z wyroku naruszającego trzy z czterech patentów. Odszkodowanie, które wynosi ponad 10 milionów dolarów, może być więc niczym, w porównaniu z tym ile firma na patentach mogła zarobić – wykorzystując je w swoich telefonach. Tego niestety się nigdy nie dowiemy.

Źródło: reuters.com