Motorola powróciła i zostaje z nami na dobre! Od pierwszego telefonu po moduły

Wiosną zapowiedziano, że marka Motorola, będąca własnością koncernu Lenovo, powróci w glorii i chwale. Obietnica ta jest od tamtego czasu realizowana i objawia się premierami kolejnych bardzo ciekawych smartfonów. Motorola to jednak coś więcej niż smartfony, o czym przekonywano nas na spotkaniu prasowym, które odbyło się niedawno w Warszawie.Pamiętacie smartfony Lenovo Moto? Możecie o nich w zasadzie zapomnieć – ich miejsce na sklepowych półkach zajmują od jakiegoś czasu smartfony Motorola Moto – Moto G5, Moto G5 Plus i najnowsza Moto Z2 Play, którą już dla Was testujemy. Wkrótce w sklepach zagoszczą także Moto G5S i Moto G5S Plus.
Przyszłość smartfonów Moto w Polsce rysuje się kolorowo – nie tylko dlatego, że reklamy marki Motorola tętnią pozytywną energią, uosabianą kolorami. Dzieje się tak głównie dlatego, że większość urządzeń tego producenta oferuje naprawdę dobry stosunek ceny do możliwości oraz umożliwia korzystanie z praktycznych Moto Mods, czyli modyfikacji rozszerzających funkcjonalność tych urządzeń. Dodatkowy powerbank przyczepiany do smartfona za pomocą złącza magnetycznego, głośnik JBL, projektor, moduł aparatu Hasselblad – to tylko niektóre z oficjalnych modów. Nieoficjalne, w ramach specjalnego programu może tworzyć w zasadzie każdy!Na spotkaniu prasowym trzy drużyny, złożone z przedstawicieli prasy, prześcigały się w projektowaniu swoich własnych modów w zabawie zorganizowanej przez Motorola. Powiem tylko, że Moto Mods stworzone przez moją drużynę naprawdę „działały” i sprzedawałyby się zapewne doskonale na rynku południowoamerykańskim, gdyby tylko Motorola zechciała je wprowadzić do sprzedaży… 😛 Idea społecznościowego tworzenia modyfikacji w programie Moto Mods Developer jest rzeczą niezwykle pozytywną i daje w zasadzie nieograniczone możliwości. Ot, „sky is the limit”!Mało który z młodszych czytelników zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie marka Motorola dawała podwaliny pod to, czym jest obecny świat telefonii mobilnej. Pierwszy telefon komórkowy na świecie, pierwszy telefon z klapką, pierwsze słowa z kosmosu, pierwszy tak rozwinięty ekosystem modułowości. W historii marki Motorola określenie „pierwszy” przewijało się nad wyraz często. Sięgająca lat 30. XX wieku historia marki Motorola to era odbiorników radiowych dla policji i wojska, walkie-talkie, czy sprzętu radiowego dla NASA. Lata 80. przyniosły rewolucję w telefonii komórkowej.Pierwszy telefon komórkowy na świecie – Motorola DynaTAC 8000X został zaprezentowany w 1973 roku, a w 1984 trafił do sprzedaży. Choć nie przypominał w niczym dzisiejszych smartfonów był niewątpliwym przełomem technologicznym i zrewolucjonizował sposób komunikacji. Pomimo, iż na jego zakup zdecydowało się zaledwie 12 tysięcy osób, był to impuls do dalszego rozwoju koncepcji. I tak kilka lat później użytkownicy mogli już trzymać w kieszeni koszuli pierwszą kompaktową Motorolę StarTAC, która ważyła zaledwie 88 gramów i była prawdziwym początkiem mobilnej rewolucji.

Kultowe innowacje

W czasach mojej, ekhm, młodości – gimnazjum, uściślając, Motorola RAZR V3 zachwycała smukłą i lekką konstrukcją. Pokochali ją ludzie na całym świecie, a każdy marzył o kompaktowym i futurystycznym telefonie z klapką. Atmosferę podgrzewali dodatkowo idole z pierwszych stron magazynów i szklanego ekranu. Anna Wintour, David Beckham, Paris Hilton, Sharon Stone, czy Rihanna nie rozstawali się ze swoimi telefonami, potocznie nazywanymi „brzytwami”, podobnie jak właściciele pozostałych… 160 milionów urządzeń. Telefon z klapką był niewątpliwą innowacją, a sama marka regularnie przełamywała stagnację na rynku wychodząc to z coraz bardziej odważnymi pomysłami i redefiniując pojęcie telefonu komórkowego.Innym przykładem jest wprowadzenie rozsuwanej Motoroli Milestone, pierwszego tak zaawansowanego telefonu dostępnego wówczas w sprzedaży. Oferowała ona innowacyjną, jak na tamten czas konstrukcję z klawiaturą QWERTY, duży ekran dotykowy, potężną wydajność i system operacyjny Android. Z kolei Moto X Force z nietłukącym się ekranem, z przełomu 2015 i 2016 roku, był ukłonem w stronę wszystkich właścicieli smartfonów, którym choć raz w życiu zdarzył się już przykry wypadek ze stłuczonym ekranem urządzenia. Gesty Moto wypromowane przez kultową linię Moto G wciąż są unikatowym rozwiązaniem, którego na próżno szukać u innych producentów. W portfolio Motoroli można znaleźć wiele produktów i technologii, które wyprzedzały swoje czasy i co więcej, marka nie zboczyła z obranego kursu, a innowacyjne podejście towarzyszy jej do dziś, czego najlepszym przykładem jest modułowy ekosystem Moto Mods i smartfony z rodziny Moto Z.

Wartość dodana

W Stanach Zjednoczonych Motorola okazała się także pionierem w komunikacji z użytkownikami telefonów. Odważne reklamy, nieszablonowe grafiki, luz i spontaniczność sprawiły, że śmiało wpisała się w kultowy „American Dream”. Efektem tego stała się moda na Motorolę z całą swoją kolorową otoczką. Dzięki temu urządzenia tej marki idealnie dopełniły losy bohaterów najpopularniejszych filmów i seriali, od komedii romantycznych, poprzez pełne akcji filmy sensacyjne na horrorach kończąc. WallStreet, American Psycho, Tożsamość Bourne’a, Star Trek, Z archiwum X, Jerry Maguire, XXX, 8 mm to tylko niektóre tytuły bogatej filmografii urządzeń ze słynnym batwingiem “M”. Gdyby dodać do tego teledyski takich gwiazd jak Madonna, Adele, Taio Cruz i Fergie to można śmiało powiedzieć, że blisko 30 lat dynamicznego multimedialnego rozwoju jest także udziałem amerykańskiej legendy.Moto Z2 Play to jeden z najciekawszych smartfonów Motorola
Najnowsza propozycja marki to smartfon Moto Z2 Play – jeszcze smuklejszy i lżejszy przedstawiciel flagowej linii. 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 626, współpracujący z 4 GB pamięci RAM oraz błyskawicznie aktualizowany Android 7.1 to trio, które sprawdza się dobrze nie tylko na papierze. Testuję dla Was tego smartfona od 3 tygodni i już teraz powiem Wam, że jest naprawdę świetny. Mam tylko nadzieję, że na jego popularność negatywnie nie wpłynie cena, która wynosi 1999 złotych na start.Dla tych, dla których sam smartfon to za mało powstają kolejne moduły Moto Mods, o których pisałem wcześniej. Do kolekcji projektora, obiektywu, głośnika, powerbanka, czy stylowych plecków dołączyły niedawno dwa nowe – moduł błyskawicznego ładowania TurboPower Pack oraz stylowe plecki Style Shell Wireless Charging z funkcją bezprzewodowego zasilania urządzenia. Niebawem do sklepów trafi także kolejny głośnik – JBL SoundBoost2, a także GameMod, który zmieni smartfon w przenośną konsolę do grania.