Młode ryby rafowe mają zmysł magnetyczny, który nawiguje je w ciemnościach

W jaki sposób rybki wielkości paznokcia są w stanie wrócić do swojego domu nocą, w permanentnych ciemnościach? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, profesor Mike Kingsford z Centrum Badań nad Rafą Koralową na uniwersytecie Jamesa Cooka w Australii przeprowadził wraz z grupą badawczą z Niemiec eksperyment.
– Zgromadziliśmy te niewielkie ryby z Wielkiej Rafy Koralowej na One Tree Island i przetestowaliśmy ich orientację w permanentnej ciemności, używając takiego samego pola magnetycznego, jakie istnieje w ich naturalnym środowisku – powiedział profesor Kingsford. – Normalnie ryby kierują się na południowy wschód, jednak gdy przestawiliśmy pole magnetyczne zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 120 stopni, dostrzegliśmy znaczącą zmianę w kierunku, w jakim zaczęły płynąć. Skierowały się na zachód, myśląc, że płyną wciąż w tym samym kierunku.
Wybrzeże rafy Australia
– Po raz pierwszy udało się dowieść, że młode ryby rafowe mają coś w rodzaju zmysłu magnetycznego, który jest ich przewodnikiem w ciemności – mówi profesor Kingsford. – Do tej pory było wiadomo, że taki zmysł posiadają dorosłe ptaki, ssaki morskie, rekiny i ryby kościste.
Ryba wykluwa się z jaja i w stanie larwalnym pływa po oceanie od kilku dni do paru miesięcy, po czym albo wraca do miejsca urodzenia, albo odnajduje inną rafę. Jeśli już dołączy do rafy, zazwyczaj pozostaje w niej przez całe życie.
– Po raz pierwszy udało się dowieść, że młode ryby rafowe mają coś w rodzaju zmysłu magnetycznego, który jest ich przewodnikiem w ciemności – mówi profesor Kingsford. – Do tej pory było wiadomo, że taki zmysł posiadają dorosłe ptaki, ssaki morskie, rekiny i ryby kościste. – Po raz pierwszy udało się dowieść, że młode ryby rafowe mają coś w rodzaju zmysłu magnetycznego, który jest ich przewodnikiem w ciemności – mówi profesor Kingsford. – Do tej pory było wiadomo, że taki zmysł posiadają dorosłe ptaki, ssaki morskie, rekiny i ryby kościste.
– Po raz pierwszy udało się dowieść, że młode ryby rafowe mają coś w rodzaju zmysłu magnetycznego, który jest ich przewodnikiem w ciemności – mówi profesor Kingsford. – Do tej pory było wiadomo, że taki zmysł posiadają dorosłe ptaki, ssaki morskie, rekiny i ryby kościste.
– Badanie udowodniło, że młode ryby posiadają mózgi. Wiedzą, dokąd płyną, a ponadto są niezłymi pływakami – wnioskuje naukowiec. – To daje im swego rodzaju kontrolę nad rafą, w której się osiedlają. Nie jest tak, że dają się bezmyślnie prowadzić przez prądy morskie. Mając takie dane, możemy sporządzić dokładniejsze modele wędrówek młodych ryb, co pomoże nam ustalić najlepszą metodę ich ochrony i czuwać nad poziomem ich populacji – twierdzi profesor.

źródło: Sciencedaily.com