Miniony miesiąc był najcieplejszym sierpniem w historii pomiarów

Miniony sierpień był najcieplejszym w historii pomiarów, które są wykonywane od 136 lat – tak twierdzi Goddard Institute for Space Studies od NASA. Już od niemal roku mamy do czynienia z całą serią rekordowo gorących miesięcy.
Zazwyczaj, najgorętszym miesiącem w roku jest lipiec, ale tym razem dorównał mu sierpień. W zeszłym miesiącu średnia temperatura na świecie była o 0,16 stopnia Celsjusza wyższa niż w sierpniu 2014 roku, a właśnie do sierpnia 2014 roku należał poprzedni rekord.
W zasadzie, takie wieści nie powinny być zaskakujące. Przypomnijmy, że trend rekordowo wysokich miesięcznych temperatur utrzymuje się już od października 2015 roku. Co więcej, kilka miesięcy temu przewidywano, że rok 2016 będzie kolejnym najgorętszym rokiem w historii pomiarów. Wcześniej tytuł ten otrzymał rok 2015.SierpieńChoć podane wcześniej liczby nie są ogromne, ich znaczenie jest kluczowe. Temperatura na świecie, choć powoli, ciągle rośnie. To przyczynia się do stopniowego topnienia lodu na biegunach, a co za tym idzie – do podwyższania światowego poziomu wód.
Średnia temperatura na Ziemi w 2015 roku była o 0,13 stopni Celsjusza wyższa w porównaniu do wyniku z roku wcześniejszego. Średnia  temperatura wzrosła już o 1 stopień Celsjusza od czasów XIX wieku. Oznacza to, że jesteśmy w połowie drogi do 2 stopni Celsjusza, których według naukowców nie możemy przekroczyć, ponieważ doprowadzi to do katastrofalnych zmian klimatycznych. By temu zapobiec, powinniśmy  jak najszybciej ograniczyć zużycie paliw kopalnych.

Źródło:NASA