Miniaturowy robot zamiast endoskopu

Laboratorium Nanorobotyki funkcjonujące na Carnegie Mellon University otrzymało grant w wysokości 787 tysięcy dolarów od Narodowego Instytutu Zdrowia, na opracowanie małego robota, który w formie kapsułki może być wprowadzany do ciała ludzkiego. Robot ten zastąpić miałby inwazyjne badanie endoskopowe.
Od 2001 roku na rynku obecne są tzw. kamery pigułki, które pozwalają na wykonywanie obrazów z wnętrza organizmu. Nie jest jednak możliwe za ich użyciem np. zatrzymać obrazu na dłużej w jednym miejscu. „Jeśli zauważysz coś, nie można wrócić. Nie można dzięki takim pigułkom zaaplikować leku, czy zrobić biopsji, ponieważ kapsułka nie jest w pełni kontrolowana.” – powiedział Metin Setti, profesor inżynierii mechanicznej, który kieruje laboratorium.
Nowy robot może być używany do wykonywania zdjęć, dożylnego podawania leków, pobierania próbek tkanek oraz wielu innych rzeczy. Robot posiada 2 magnesy na obu końcach, dzięki czemu lekarz może go przesuwać, po przyłożeniu innego magnesu na zewnątrz ciała pacjenta. Dzięki dokładnej manipulacji, można obracać robota wewnątrz pacjenta, a nawet dokonać zmian jego kształtu.
Obecnie robot jest w fazie eksperymentów, testy odbywają się na zwierzętach. Laboratorium Nanorobotyki na CMU pracuje nad różnymi aspektami robota kapsułki już od 2005 roku. Prawdopodobnie projekt ma zostać ukończony w przyszłym roku, ale samo wdrożenie go do użytku w medycynie i otrzymanie odpowiednich pozwoleń potrwać może kolejne dziesięciolecia.

Źródło: gizmag