Mikroroboty zrewolucjonizują chirurgię naczyniową

Naukowcy z Uniwersytetu Drexel opracowali magnetycznie kontrolowane mikroroboty, które mogą poruszać się w krwiobiegu jak maleńkie łódki. Prace są częścią projektu finansowanego przez koreański rząd. Jego celem jest odnalezienie sposobu na mniej inwazyjne usuwanie blokad w układzie krwionośnym. Główna siedziba naukowców znajduje się w Daegu, lecz najbliżej sukcesu jest ekipa z Filadelfii.
Ze względu na bardzo wczesny etap testów zabiegi z użyciem nowej technologii wykonywane są jedynie w pracowniach badawczych. Mikrorobot może być w stanie przemieszczać się nawet przez najwęższe naczynia i przewiercać się przez zatory, do których dotarcie wydawało się dotychczas niemożliwe.
Roboty to w istocie tlenek żelaza połączony w łańcuchy. Za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego koraliki obracają się wokół  własnej osi, co zmusza je do płynięcia w jednym kierunku.  Obracając pole magnetyczne można ten kierunek zmienić. Długość łańcuchów z kolei określa moc, z jaką robot ma popchnąć zator. Kształt powierzchni urządzenia może zostać dostosowany do dowolnego rodzaju blokady, jaką można znaleźć w ludzkich żyłach, tętnicach i drobniejszych naczyniach. Poza tym nie wywołuje reakcji alergicznych.

W tej chwili ta technologia zostanie oddana do pracy w połączeniu z opracowanym w Politechnice Federalnej w Zurychu wiertłem do tętnic. Głównym zamysłem jest umieszczanie robotów w miejscu zatoru przez otwór utworzony przez wiertło aby wywrzeć początkowy wpływ na płytki krwi budujące skrzep. Wiertło ma również dokończyć pracę robota i kompletnie oczyścić naczynie.
Elektromagnes kontrolujący roboty
Nowa technika może zastąpić dotychczasowe metody leczenia zablokowanych naczyń, które kończą się sukcesem w jedynie 60% przypadków. Według naukowców mikroroboty mogą zwiększyć szanse udanej terapii do 90%. Trwają także prace nad maszyną której działanie ma przypominać rezonans magnetyczny. Pozwoli ona na kierowanie całej operacji magnetycznie. Twórcy technologii spodziewają się  testowania jej w warunkach klinicznych w ciągu najbliższych czterech lat.

Źródło:http://www.drexel.edu/now/archive/2015/June/microswimmer-surgery/