Microsoft rozważa przeniesienie Cortany także na inne platformy

Microsoft chciałby, aby Cortana była znacznie bardziej wszechstronnym programem, który dostępny byłby również dla posiadaczy urządzeń, działających pod kontrolą iOS i Androida. Nie jest to jednak łatwe zadanie.

Problem w tym, że nie każdy system operacyjny będzie tak otwarty dla Cortany, jak Windows Phone. Przykładem jest tu chociażby iOS, który jest znacznie bardzie restrykcyjny, jeżeli chodzi o udostępnianie danych zewnętrznym aplikacjom i usługom.

Jest to problem o tyle istotny, że Cortana może nie być w stanie „rozwinąć skrzydeł” na innych platformach, co w efekcie może doprowadzić do małej popularności wirtualnego asystenta i nieopłacalności całego przedsięwzięcia. Analogiczna sytuacja miała miejsce, kiedy Google chciało przenieść na iOS Google Now.

Na razie nie wiadomo, kiedy Microsoft zdecyduje się przenieść Cortanę także na inne platformy. Na razie amerykański gigant skupia się na udoskonalaniu wersji asystenta przeznaczonej dla Windows Phone. Wiadomo, że Cortana pojawi się również w komputerach pokładowych samochodów i systemach Smart Home.

Krążą też plotki jakoby Microsoft miał w planach przeniesienie wirtualnej asystentki na Windowsa i konsolę Xbox One.

Źródło: Slashgear