Microsoft kupił Nokię!

Kwota jaką zapłacił Microsoft za wykupienie firmy Nokia wyniosła 3,79 miliarda euro za dywizję Nokia Devices & Services oraz 1,65 miliarda euro za prawa patentowe. Łączna kwota 5,44 miliarda euro robi wrażenie. Umowa zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale roku 2014 po akceptacji przez udziałowców fińskiego producenta.
Steve Balmer ze znaną sobie pompatycznością stwierdził, że: „Umowa to ogromny skok w przyszłość dla każdej ze stron. Skorzystają na niej także pracownicy, udziałowcy, a przede wszystkim konsumenci. Oczywiście nie można zapominać o zyskach płynących zarówno w stronę Microsoftu, jak i Nokii. Gwarantujemy, że rozwój smartfonów nabierze tempa.”. Słowa te z entuzjamem potwierdzał były CEO Nokii – Stephen Elop, który od teraz pełnił będzie rolę Wiceprezesa ds. Urządzeń Mobilnych. Pracodawcę zmieni łącznie ponad 32000 osób.
Przejęte przez Microsoft zostały zarówno oddziały zajmujące się produkcją telefonów biznesowych, jak i smartfonów (w tym brandy Lumia i Asha). Nokia tylko w drugim kwartale bieżącego roku sprzedała 57 milionów smartfonów. Microsoft zapowiada, że nie uśmierci marki Nokia i nie będzie, przynajmniej na razie, wydawał telefonów ze swoim logo.
Prawa patentowe zostaną przeniesione na Microsoft dopiero po 10 latach od zawarcia umowy. Chodzi tu także o umowę licencyjną z Qualcommem. Z oficjalnych informacji wynika, że patent na usługę Nokia HERE przejdzie w ręce Microsoftu już po 4 latach.
Pełną treść oświadczenia znajdziecie tutaj.

Źródło: Microsoft