Memrystory można wykorzystać do budowy komputera naśladującego ludzki mózg

Wygląda na to, że ludzkość jest o jeden krok bliżej do opracowania komputerów, które naśladowałyby ludzki mózg. Badacze z Uniwersytetu w Southampton pokazali, że memrystory, czyli tak zwane rezystory (oporniki) z pamięcią, mogą służyć jako element budowy sztucznej sieci neuronowej.
Wykonane z tlenków metali memrystory naukowców pełniły funkcje sztucznych synaps, które miały uczyć się (i uczyć się ponownie) bez interwencji z zewnątrz, korzystając z zestawów danych, które zawierały wiele nieistotnych informacji, tak jak robi to człowiek. Dlatego, że memrystory pamiętają swoje poprzednie stany, gdy są wyłączone, powinny wykorzystywać znacznie mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne elementy obwodów. To niezwykle istotne z punktu widzenia całego szeregu niewielkich urządzeń, które nie mogą i nie powinny posiadać ogromnej baterii.
Oczywiście, to dopiero początki rozwoju tej technologii. Jeżeli sztuczna inteligencja rzeczywiście miałaby imitować ludzki mózg, potrzebowałaby co najmniej setek miliardów synaps. Zestaw memrystorów, który został wykorzystany przez badaczy był znacznie prostszy – dlatego był ograniczony do odnajdywania wzorców.
Grupa z Southampton zaznacza jednak, że w przypadku węższych zakresów zastosowań nie trzeba by korzystać z aż tak dużej liczby memrystorów. Dzięki nim można by zbudować na przykład czujniki, które klasyfikowałyby obiekty i identyfikowały wzorce bez udziału człowieka. Takie urządzenia byłyby szczególnie przydatne w miejscach, do których trudno się dostać, bądź takich, które są szczególnie niebezpieczne.

Źródło: Nature