Media społecznościowe źródłem frustracji tysięcy użytkowników na całym świecie

Organizacja Kaspersky Lab przeprowadziła badania na 16 750 użytkownikach portali społecznościowych z całego świata. Okazało się, że media, które mają zbliżać ludzi i przypominać im o wspólnie przeżytych chwilach, bardzo często wywołują całkowicie odmienne reakcje.
Jednym z najczęstszych powodów rozczarowania i frustracji wynikających z użytkowania tego typu portali jest fakt, że nie dostajemy zbyt dużej ilości lajków. 42 procent badanych stwierdziło, że czują zazdrość, gdy posty ich znajomych cieszą się większym zainteresowaniem niż ich własne. Frustrację powoduje również przekonanie, że życie innej osoby jest ciekawsze i szczęśliwsze, wyrobione na podstawie obserwacji jej profilu.
Użytkownicy mediów społecznościowych deklarują, że korzystają z nich, ponieważ chcą poprawić sobie samopoczucie. 65 procent konsumentów twierdzi, że używa tego typu portali w celu podtrzymywania kontaktów ze znajomymi. Wiele osób uważa również, że dzięki social mediom mogą czerpać radość z zabawnych treści publikowanych przez ich znajomych (60 procent). Sporo użytkowników (43 procent) docenia również fakt, że może dzielić się z internetową społecznością wspomnieniami i zdjęciami z wakacji i innych radosnych momentów ich życia.
Facebook twitter media
Tymczasem aż 72 procent badanych twierdzi, że irytują ich reklamy pojawiające się w tego typu mediach. Jak się okazuje, to oczywiste źródło frustracji nie jest jedynym, jeśli chodzi o użytkowanie portali społecznościowych. Głównym podłożem negatywnych uczuć związanych z social mediami jest poczucie, że komuś innemu żyje się lepiej. 59 procent badanych twierdzi, że doświadczyło negatywnych emocji, widząc zdjęcia z imprezy, na którą nie zostali zaproszeni. Prawie połowa ankietowanych poczuła się zazdrosna, gdy zobaczyła fotografie znajomych z wakacji.
Zaskakujący jest fakt, że 37 procent osób przyznało, że widząc posty będące ich własnymi wspomnieniami z przeszłości, poczuło się źle, zdając sobie sprawę, że w przeszłości ich życie było lepsze niż obecnie.
Kaspersky Lab to instytucja powołana w 1997 roku, która czuwa nad bezpieczeństwem cyfrowym użytkowników na całym świecie. Organizacja chroni zarówno dane rządowe, jak i grup biznesowych i pojedynczych użytkowników sieci. Z rozwiązań stworzonych przez firmę korzysta już 400 milionów internautów.

źródło: Usa.kaspersky.com