Mamy pierwszy kolorowy „film” od NASA z Plutonem w roli głównej

Kolorowe zdjęcia Plutona i jego księżyca – Charona, zostały zrobione z odległości 114 milionów kilometrów. Misja sondy New Horizons nie kończy się oczywiście w tym miejscu. Sonda kosmiczna zbudowana przez NASA zbliży się do układu 14 lipca, dostarczając jeszcze ciekawszych materiałów wizualnych. Zdjęcia nie imponują ani rozdzielczością, ani szczegółami, jednak według osób odpowiadających za misję ich przechwycenie jest sporym sukcesem.

Krótka animacja powstała w wyniku nałożenia na siebie zdjęć, wykonanych w kolorach niebieskim, czerwonym i zbliżonym do podczerwieni. Fotografie zostały wykonane przez specjalistyczne urządzenie o nazwie Multicolor Visible Imaging Camera.
Jeśli przyjrzycie się uważnie, dostrzeżecie, że obracający się wkoło własnej osi w trakcie 6 dni, 9 godzin i 17 minut Pluton z jednej swojej strony ma ciemniejszą, a z drugiej jaśniejszą powierzchnię. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są kolory obu ciał niebieskich. Pluton jest beżowo-pomarańczowy, a jego księżyc – Charon, szary.

Źródło: NASA