Małe są szanse na to, iż na planetach z układu TRAPPIST-1 występuje życie

Wcześniej w tym roku NASA poinformowała o odkryciu siedmiu planet o rozmiarach porównywalnych do rozmiarów Ziemi, które znajdują się tylko 40 lat świetlnych z dala od nas. Co więcej, trzy z tych planet są zlokalizowane w ekosferze, czyli tak zwanej „strefie zamieszkiwalnej” swojej gwiazdy. Teraz okazuje się jednak, że mało prawdopodobne jest, iż moglibyśmy odkryć na nich życie.
Dwa oddzielne zespoły naukowców z instytucji astrofizycznej o nazwie Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics uważają, że to prawdopodobieństwo jest mniejsze niż myśleliśmy ze względu na zachowanie gwiazdy. Omawiana gwiazda – TRAPPIST-1, to czerwony karzeł, który emituje mniej intensywne światło od Słońca i jest od niego znacznie zimniejszy. Dlatego, aby planety znajdowały się w jego ekosferze, muszą krążyć bliżej jego powierzchni, niż Ziemia wokół Słońca.
Pierwszy zespół zauważa, że do planet znajdujących się w strefie zamieszkiwalnej TRAPPIST-1 dociera znacznie więcej promieniowania UV, niż do Ziemi. – „Wyniki naszych  badań sugerują, że ze względu na promieniowanie emitowane przez gwiazdę, atmosfery planet w układzie TRAPPIST-1 są w znacznym stopniu wyniszczone.” – powiedział Avi Loeb, współautor pracy opublikowanej w czasopiśmie International Journal of Astrobiology. Grupa szacuje, że szansa na występowania życia na planetach z ekosfery gwiazdy TRAPPIST-1 wynosi zaledwie 1 procent.
Drugi zespół przeanalizował wiatr słoneczny wytwarzany przez TRAPPIST-1. Badacze zaznaczają, że Ziemia jest chroniona przed strumieniami cząstek docierającymi ze Słońca przez swoje pole magnetyczne. Planety krążące wokół TRAPPIST-1 prawdopodobnie również posiadają swoje pola magnetyczne, ale te planety znajdują się tak blisko swojej gwiazdy, że jej pole magnetyczne może być z nimi połączone. Oznacza to, że ich pola magnetyczne nie stanowią bariery dla wiatru słonecznego. Jeśli wiatr jest wystarczająco silny, może dosłownie obedrzeć planetę z atmosfery, a bez atmosfery życie nie ma szans na przetrwanie.
Należy pamiętać, że to, iż planeta znajduje się w strefie zamieszkiwalnej, oznacza tylko jedno: że planeta jest zlokalizowana wystarczająco blisko swojej gwiazdy, aby na jej powierzchni mogła występować temperatura pozwalająca na utrzymywanie wody w stanie ciekłym. To pojęcie nie bierze pod uwagę niezliczonych problemów, jakich planety mogą doświadczać. Wszystko to nie oznacza, że na planetach krążących wokół TRAPPIST-1 życie w ogóle nie mogłoby przetrwać. Szanse na to są jednak znacznie mniejsze, niż początkowo przypuszczaliśmy.

Źródło: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics