Lumia 640 i 640 XL – nowe smartfony od Microsoftu

Obydwa nowe telefony zaprezentowane w Barcelonie należą do dużych modeli, choć jak możemy domyślić się na podstawie nazwy – wersja XL jest większa od normalnej 640-ki.

Na obydwu telefonach zobaczymy system Windows Phone 8.1. Obydwa modele posiadają także procesory Qualcomm Snapdragon 400 z częstotliwością taktowania 1,2 GHz, a także 1 GB pamięci RAM.

Lumia 640 posiada ekran IPS o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 720p. Wydaje się to być dość mało na ekran tych rozmiarów, choć jednak nie możemy oczekiwać więcej od urządzenia ze średniej  półki cenowej. Wyświetlacz jest pokryty szkłem Gorilla Glass 3. W środku urządzenia znajdziemy 8 GB pamięci flash. Zdjęcia wykonamy za pomocą aparatu 8 MPix. Niestety z przodu umieszczono aparat o zaskakująco małej rozdzielczości – 0.9 MPix. Bateria telefonu będzie miała pojemność 2500 mAh.Większy model – Lumia 640 XL posiada ekran o przekątnej 5,7 cali, a więc już zauważalnie większy. Jego rozdzielczość to jednak także 720p, a więc moim zdaniem już zdecydowanie za mało jak na ekran tych rozmiarów. W większym modelu dostaniemy jednak lepszy aparat, bo o rozdzielczości 13 MPix. Z przodu także znajdziemy lepsza kamerę, i to znacznie, bo o rozdzielczości 5 MPix, w dodatku nagrywającą filmy w rozdzielczości Full HD. Bateria w 640 XL jest większa od tej zastosowanej w mniejszym modelu o 500 mAh, co oczywiście jest powodowane większym ekranem, który zużywa więcej energii.

Obydwa modele będą dostępne w czterech kolorach: białym, czarnym, niebieskim i pomarańczowym. Ukażą się także różne wersje pod względem łączności. Każdy model ma być oferowany w wersji 3G i LTE. Nie wiemy jednak jakie modele będą sprzedawane w naszym kraju. Microsoft Lumia 640 ma kosztować około 600 złotych, a model 640 XL około 800 złotych, choć nie są to oficjalne polskie ceny.Warto dodać, że wraz z nowym telefonem użytkownicy dostaną dodatkowo roczny dostęp do pakietu Office 365 całkowicie za darmo. Będzie można go używać nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale także na komputerach osobistych. Dodatkowo osoby, które zdecydują się na jeden z nowych modeli dostaną 60 minut na rozmowy w serwisie Skype i 1 TB danych w chmurze w usłudze OneDrive.