Ludzkie myśli zastąpią tradycyjne hasła do logowania?
Na świecie istnieje szereg metod „bezpiecznej weryfikacji” naszej tożsamości, m.in. wpisywanie haseł za pomocą klawiatury, badanie linii papilarnych czy też skanowanie siatkówki oka. Wiele osób twierdzi, że to wciąż zawodne metody, które można obejść, dlatego też naukowcy starają się stworzyć coś bezpieczniejszego.
Przełomem może być hasło pod postacią ludzkich myśli. Grupa naukowców z UC Berkeley School of Information, pod przewodnictwem Johna Chuanga zajmuje się tym projektem. Analiza myśli została przeprowadzona z wykorzystaniem elektroencefalografii (EEG) – czyli metody, która służy do badania bioelektrycznej aktywności naszego mózgu za pomocą elektroencefalografu. W tym miejscu badacze użyli zestawu Neurosky MindSet wyposażonego w jedną elektrodę, który można nabyć za 100 dolarów. Urządzenie łączyło się bezprzewodowo z komputerem poprzez Bluetooth.
Za pomocą Neurosky MindSet przeprowadzono serie eksperymentów opartych na analizie fal mózgowych. Głównym zadaniem uczestników było myślenie o konkretnych czynnościach (np. śpiewaniu ulubionej piosenki) czy też obiektach o określonym kolorze. Testy wykazały, że urządzenie było nieskuteczne zaledwie w 1% prób uwierzytelniania tożsamości.
Taki eksperyment daje nadzieję, że w niedalekiej przyszłości mogą powstać komputery wykorzystujące analizę fal mózgowych do weryfikacji tożsamości, ponieważ tanie czujniki EEG wykazują wysoką skuteczność w testach. Reasumując logowanie będzie dziecinnie proste – wystarczy pomyśleć.
Źródło: ischoolberkeley