LG prezentuje pierwszy zwijany telewizor OLED – jest piękny!

LG po raz kolejny pokazuje jak będzie wyglądała przyszłość rynku TV. Na odbywających się w Stanach Zjednoczonych targach technologicznych CES 2019 Koreańczycy przedstawili światu pierwszy konsumencki zwijany telewizor. To dokładnie rok po tym, jak producent zaprezentował swoje pierwsze urządzenie koncepcyjne tego typu. Nowy telewizor ma być dostępny w sprzedaży już w tym roku, choć jak można oczekiwać, będzie horrendalnie drogi.
LG SIGNATURE OLED TV R to najnowsza linia producenta, która jako pierwsza wprowadzi zwijane telewizory do domów użytkowników. Pierwsze urządzenie sprzedawane będzie na razie tylko w wersji o przekątnej ekranu 65 cali, z matrycą wykonaną w technologii OLED. ModelOLED 65R9 działa w natywnej rozdzielczości 4K i będzie wyposażony w cały szereg najnowszych technologii. Działający pod kontrolą systemu WebOS telewizor będzie oferował użytkownikowi możliwość korzystania z wirtualnego asystenta – Google Asistant lub Amazon Alexa, dzięki którym urządzenie będzie można obsługiwać tylko za pomocą głosu. Telewizor będzie oferował także możliwość używania technologii Apple AirPlay 2 oraz HomeKit, dzięki czemu będzie można korzystać także z asystenta Siri. Obraz przetwarzany będzie poprzez procesor α9 Gen 2 Intelligent Processor, który będzie pracował razem z czipem Dolby Vision, oferując najlepszą jakość obrazu, jaka obecnie oferowana jest przed producentów elektroniki.
Samo urządzenie to jednak nie tylko telewizor – to raczej duży kombajn multimedialny. Nowy produkt będzie wyposażony we wbudowany soundbar o mocy 100W, wspierający technologię obiektowego dźwięku Dolby Atmos, oferującą wirtualizowany dźwięk przestrzenny. Całość zamknięta będzie w bardzo elegancką obudowę wykonaną z metalu oraz tkaniny (w miejscu głośników), która w niczym nie przypomina zwyczajnego telewizora.Bardzo ciekawą funkcją nowego telewizora jest Line View. Będzie ona umożliwiała wysunięcie tylko 1/4 wysokości ekranu i korzystanie wtedy tylko z funkcji słuchania multimediów i kontrolowania innych podłączonych urządzeń w domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie będzie zużywać mniej energii i pozostanie ciągle praktycznie niewidoczne oferując przez cały czas większość swoich funkcji.
A jak wygląda mechanizm zwijania ekranu? Można go zobaczyć na nowym spocie reklamowym  LG:

Nowy zwijany telewizor LG ma trafić na półki sklepowe jeszcze w tym roku, jednak nie wiadomo, czy ukaże się w naszym kraju. Ciągle nieznana jest także jego cena, choć na pewno będzie bardzo wysoka, prawdopodobnie przekraczając kwotę 15 tys. dolarów (ok. 56 tys. złotych).

Źródło: LG