LG na CES zademonstruje sprzęt smart-AGD

Radzę powoli przyzwyczajać się do faktu, że wszystko co nas otacza może wkrótce zostać oznaczone plakietką „smart”. Telefon nie jest już telefonem, tylko „smartfonem”, a to pierwsze pojęcie odeszło już zupełnie do lamusa lub też jest używane w kontekście starszych modeli. Obecnie tego typu rewolucję przechodzą telewizory, które przekształcają się w Smart TV. LG wyprzedza jednak nieco konkurencję i na targi CES zabierze ze sobą cały zestaw sprzętów domowego użytku i AGD, które również są mądrzejsze od skostniałych poprzedników.
Nowa lodówka, piekarnik, pralka i zrobotyzowany odkurzacz mają ze sobą współpracować, a także podlegać kontroli smartfona lub tabletu wyposażonego w moduł NFC (lub „old-schoolowe” Wi-Fi). Wszystko to pozwoli na zdalne sterowanie ich pracą. Można będzie np. nastawić odkurzanie pomieszczenia po wyjściu do pracy lub też uruchomić pranie będąc już w drodze do domu.
Inną ciekawą opcję stanowi sporządzanie listy produktów przechowywanych w lodówce i system informowania o kończących się składnikach w postaci listy zakupowej. Z kolei ekran piekarnika informować będzie nie tylko o stanie wypieków, ale pozwoli również na wyszukiwanie nowych przepisów. Mało tego; mając już  upatrzony na smartfonie przepis, wystarczy przyłożyć go do płytki NFC piekarnika, a ten dobierze odpowiednią temperaturę pieczenia automatycznie. Sami widzicie, że możliwości jest całkiem sporo (aczkolwiek część wciąż brzmi nieco jak wróżby futurologów).
W każdym razie, jak zapewne wszyscy, ciekaw jestem rezultatu tych zapowiedzi. Nie będą jednak ukrywać, że jestem sceptykiem tego typu obietnic. Do tej pory moja drukarka i smartfon żyją w niezgodzie i udają, żę się nie znają, mimo wyposażenia w moduły Wi-Fi i chęci z mojej strony. Telefon uparcie twierdzi, że może się kolegować jedynie z urządzeniami wielofunkcyjnymi tego samego producenta, a ja te rasistowskie uprzedzenia zrozumieć i akceptować. To, wbrew pozorom, całkiem prosty i życiowy przykład, jednak dobitnie wskazuje, że opracowania sprzętu smart-AGD od LG są wysoce górnolotne i zapewne długo jeszcze nie będą na standardowym wyposażeniu europejskiej pani domu.

źródło: slashgear