LG G2 oficjalnie zaprezentowany

Zacznijmy od tego, że LG G2 to całkiem sporych rozmiarów cacko – urządzenie wyposażono w ekran IPS o przekątnej równej 5.2″, a obraz wyświetlany jest w rozdzielczości Full HD, co przekłada się na zagęszczenie pikseli rzędu 423 ppi (drobne „wow” jest jak najbardziej na miejscu). Producent zadbał jednak o to, by pokaźny ekran nie do końca szedł w parze z równie sporymi i nieporęcznymi wymiarami całej słuchawki. W celu osiągnięcia tego założenia poczyniono kilka kroków.
Przede wszystkim ramka wokół ekranu jest bardzo wąska i wzdłuż pionowych krawędzi mierzy ona zaledwie 2,65 mm. Jak na razie jest to rekordowe osiągnięcie wśród smartfonów, a stało się ono możliwe dzięki gruntownemu przebudowaniu systemów odpowiadających za rejestrowanie i reagowanie na dotyk. Ostatecznie wyświetlacz stanowi blisko 76% frontowego panelu.

Kolejnym ciekawym aspektem designu flagowca LG jest kwestia usunięcia wszystkich klawiszy znajdujących się normalnie na krawędziach smartfona. No dobra, słówko „usunięcie” nie do końca oddaje istotę sprawy. W rzeczywistości standardowy zestaw klawiszy (kontrola głośności, odblokowanie ekranu) został przeniesiony na tył obudowy, w okolicach „oczka” aparatu. Producent doszedł do wniosku, że umiejscowienie klawiszy w tym miejscu wpłynie na poprawienie ergonomii użytkowania, która normalnie kulałaby ze względu na spore wymiary całej konstrukcji.

Jednocześnie przyciski widoczne na powyższym zdjęciu pełnią inne, drugorzędne funkcje. Chociażby przytrzymanie klawisza ściszania uruchomi funkcję aparatu, a pogłaśniania odpowiada za aplikację QuickMemo. Producent zadbał ponadto o szereg skrótów i gestów przyspieszających interakcję z urządzeniem. Chociażby podwójne stuknięcie w ekran spowoduje jego odblokowanie (KnockKnock). Ponadto oprogramowanie oferuje możliwość utworzenia dwóch profili użytkowników (w tym jeden „Guest”), do których dostęp można uzyskać nakreślając różne PIN-y. Z kolei dotykowe przyciski standardowo znajdujące się pod ekranem w LG G2 zostały wbudowane w interfejs systemu, co jest rozwiązaniem kojarzonym chociażby z tabletów. Niemniej producent dodał do tego jeden smaczek, a mianowicie dodatkowy klawisz, odpowiadający za wysuwanie górnego paska powiadomień (zdjęcie poniżej).

A jak prezentują się pozostałe elementy specyfikacji?
Wiecie już sporo na temat ekranu, czas na pozostałe „wnętrzności” LG G2. Przede wszystkim urządzenie pracuje pod kontrolą czterodzeniowego SoC Snapdragon 800 (Krait 400, taktowanie 2.2 GHz, z GPU Adreno 330) oraz 2 GB RAM-u. W tym miejscu zatrzymajmy się na chwilkę, gdyż LG model G2 wyposażyło oprócz tego w dodatkową pamięć RAM (Graphic RAM – GRAM), odpowiadającą za utrzymywanie raz wygenerowanego obrazu. Rozwiązanie te zostało – w dużym uproszczeniu – zainspirowane technologią E-Ink, która czerpie energię nie w trakcie wyświetlania obrazu, a przy jego zmianie. Podobnie będzie tutaj – dzięki dodatkowej pamięci nieruchomy obraz (np. tekst ebooka) zostanie zachowany, tym samym układ GPU zostanie na ten moment odciążony. Zdaniem producenta wpłynie to na kilkunastoprocentowe wydłużenie czasu pracy na jednym naładowaniu. A korzystając z okazji dodam, że akumulator ma pojemność 3000 mAh, co wróży całkiem przyzwoite… półtora dnia pracy 😉

Pamięć wewnętrzna wynosi 16 lub 32 GB. Można ją będzie wypełnić chociażby zdjęciami wykonanymi przy pomocy 13-megapikselowego aparatu, który został wyposażony w system optycznej stabilizacji obrazu. Do tego dochodzi dopracowany autofocus, który jest chwalony przez wszystkich redaktorów mających okazję przetestować LG G2 podczas nowojorskiej premiery. Aparat pozwoli w każdym razie kręcić również filmiki Full HD i to z szybkością 60 kl./s. Do tego dochodzi też funkcja o nazwie AudioZoom, która pozwoli koncentrować nagrywany materiał wokół danego źródła dźwięku. Jest więc nieźle. Ponadto w grę wchodzi przednia kamerka do wideorozmów – 2.1 Mpix.

Co więcej? Z pewnością warto wspomnieć o wersji systemu operacyjnego – w momencie debiutu G2 pracować będzie w oparciu o Android 4.2.2 Jelly Bean. LG chwali się również zastosowaniem technologii odpowiadającej za odtwarzanie ścieżek audio w jakości 24b/192 kHz.
Krótkie i wstępne podsumowanie
Na tę chwilę LG G2 zapowiada się po prostu znakomicie. Pod wieloma względami sprzęt wyprzedza flagowce konkurencji – HTC One i Galaxy S4, niemniej na ostateczne wnioski zaprezentujemy w naszym teście. Dla mnie szczególnie interesujący wydaje się nowy aparat z funkcją optycznej stabilizacji, jak również rzekomo bezkonkurencyjna jakość dźwięku na słuchawkach. Sam fakt przeniesienia klawiszy na tył obudowy wydaje się interesującą nowinką, która w praktyce może faktycznie się sprawdzić.
LG nie podało ceny ani daty premiery G2 w Europie. Do USA trafi on na wiosnę.

źródło: LG, android authority, engadget

24 bit/192kHz
quad-core 2.26GHz Qualcomm Snapdragon 800 processing runs proceedings from within, accompanied by 2GB RAM, a choice of 16GB or 32GB of internal memory, a 13-megapixel shooter at the back with Optical Image Stabilization and a front-facing 2.1-megapixel camera, a 3,000mAh battery and Android Jelly Bean 4.2.2 Jelly Bean right out of the box. :http://www.ubergizmo.com/2013/08/lg-g2-announced/