Łazik Opportunity jest w niebezpieczeństwie

Łazik Opportunity został złapany przez burzę piaskową. Pojazd robi wszystko, aby przetrwać w tych trudnych warunkach pogodowych. Burzę po raz pierwszy zauważył Mars Reconnaissance Orbiter, co miało miejsce 1 czerwca. Wtedy poinformowano zespół odpowiedzialny za misję Opportunity o tym, że burza zlokalizowana jest niebezpiecznie blisko łazika. Pojazd korzysta z paneli słonecznych, więc burza może mieć bardzo negatywny wpływ na poziom mocy Opportunity i jego akumulator.
W środę 6 czerwca Opportunity funkcjonował w trybie minimalnej eksploatacji ze względu na zmniejszający się poziom mocy. Dzielny mały łazik nadal stara się przetrwać burzę. W niedzielny poranek wysłał on na Ziemię transmisję, co jest dobrym znakiem. Oznacza to, że baterie pojazdu są naładowane na tyle, aby mógł on komunikować się z domem, mimo że burza przybiera na sile. Niebieska kropka widoczna na poniższym zdjęciu to podejrzewana lokalizacja łazika.NASAGłównym problemem nie jest sama burza piaskowa. Jest nim natomiast konieczność ciągłej pracy ogrzewaczy łazika mimo minimalnego poziomu mocy w akumulatorach. To nie jest pierwsza burza, z którą Opportunity ma do czynienia, ale ta jest najgorsza.
Na szczęście, Opportunity jest dość opornym małym łazikiem, który przez 15 ostatnich lat wykonał niesamowitą pracę. Łazika zaprojektowano tylko w celu realizacji 90-dniowej misji, a jednak ten nadal funkcjonuje. Mamy nadzieję, że po obecnej burzy pojazd będzie mógł kontynuować swoją podróż.

Źródło:NASA