Laska dla niewidomych XXI wieku – wynalazek młodych Polaków

„Safe Step” czyli po prostu bezpieczny krok. Tak nazywa się wynalazek dwóch młodych ludzi Kamila Bączka i Wojciecha Dyla – obecnie studentów pierwszego roku Politechniki Krakowskiej. Panowie, będący absolwentami Technikum Elektronicznego w niewielkim Połańcu dokonali niemałej rzeczy. Przygotowali prototyp bezpiecznej laski dla niewidomych i już teraz ich wynalazkiem interesują się inwestorzy.

Laskę zaprezentowali na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA”. Pracę uczniów nagrodzono tam Złotym Medalem z wyróżnieniem. Wynalazek zaprezentowano już nawet w głównych wiadomościach belgijskiej telewizji.
Laska skonstruowana przez młodych uczniów posiada układ automatycznego włączania dyskretnego oświetlenia LED. To powoduje, że osoba niewidoma jest lepiej widoczna na przykład dla kierowców w nocy. Do tego wyposażona jest w ultradźwiękowy czujnik wraz z układem sygnalizującym zbliżanie się do przeszkody poprzez wibrację rękojeści. Zakończona jest kółkiem prowadzącym, ułatwiającym korzystanie z laski osobom z niedowładem ręki. Urządzenie wykorzystuje procesor programowany językiem „bascom”.
Chłopcy chcą teraz wynalazek zastrzec ochroną patentową. Oszacowali jej koszt w masowej produkcji na nie więcej niż 150 zł. Kilku sztuk laski można się spodziewać już w pierwszym kwartale 2013 roku.
To już kolejny sukces uczniów połanieckiego technikum. W ubiegłym roku Marcin Rędziński i Łukasz Lizak za wykonanie „Kalkulatora sklepowego” również zdobyli międzynarodowe laury wynalazczości.
Źródło: zspolaniec.pl