Laptop z Biedronki za 399 złotych – omijajcie go szerokim łukiem

Każdy lubi kupować fajne rzeczy za niewielkie pieniądze. Bardzo często jednak tylko nam się wydaje, że robimy interes życia, podczas gdy na transakcji najwięcej zyskuje sprzedawca. Tak jest właśnie w przypadku laptopa Kiano SlimNote 10.1 Mini, który 14 sierpnia znajdzie się w ofercie Biedronki.Kiano SlimNote 10.1 MiniLaptop z Biedronki za 399 złotych – czy warto?
Nie. Nie warto. To tylko pozorna okazja. Zaczyna się nieźle, bowiem za 399 złotych możecie kupić laptopa z preinstalowanym systemem Windows 10 Home (!), którego wartość przewyższa przecież cenę urządzenia. Wystarczy jednak rzut oka na specyfikację techniczną, żeby orzec, że jest to mina, na którą po prostu nie należy wchodzić.
10,1-calowy ekran o rozdzielczości 1024×600 pikseli do podstawowych zadań wystarczy, choć obsługa niektórych programów może być utrudniona. Osobę odpowiedzialną za przygotowywanie grafik promocyjnych mocno jednak poniosła fantazja, bowiem zupełnie nie zachował proporcji pomiędzy faktycznym rozmiarem urządzenia, a… ekhm, „rozmiarem” dziecka. Mogłoby się wydawać, że laptop jest duży, podczas gdy ekran 10.1-calowy w świecie laptopów to raczej maleństwo. Zobaczcie sami.Laptop z Biedronki za 399 złotychZa wydajność urządzenia odpowiada duet złożony ze słabiutkiego procesora Intel Atom Z3735G (czterordzeniowego) oraz zaledwie… 1 GB pamięci RAM! System Windows 10 nie będzie działał w pełni płynnie przy tak małej ilości pamięci, zwłaszcza, że nawet na urządzeniach z 2 GB RAMu zdarza mu się zaliczać znaczące spadki wydajności (mimo, że w minimalnych wymaganiach systemu widnieje właśnie 1 GB RAMu). Dość powiedzieć, że przeglądarka internetowa Chrome do poprawnego działania kilku kart potrzebuje często większej ilości pamięci. To właśnie niewielka ilość pamięci RAM jest cechą, która dyskwalifikuje ten sprzęt – po prostu warto dopłacić do urządzenia z choćby 2 GB pamięci. W Kiano SlimNote 10.1 Mini nie można dołożyć RAMu, nie można też wymienić kości, która znajduje się w środku urządzenia na większą. Intel Atom Z3735G obsługuje maksymalnie 1 GB RAM.Kiano SlimNote 10.1 Mini32 GB niezbyt szybkiej pamięci na dane (eMMC) nie jest zatrważającą ilością, jednak do podstawowych zastosowań biurowych i przeglądania sieci, może okazać się ilością wystarczającą. Bateria o pojemności 6000 mAh powinna zapewniać niezły czas pracy, ale… wciąż uważam, że laptopa kupować nie warto, chyba że macie dużo cierpliwości.
Jeżeli mimo mojego ostrzeżenia ktoś z Was zdecyduje się na zakup Kiano SlimNote 10.1 Mini, niech da znać innym czytelnikom jak to urządzenie się spisuje.