Który kraj ma najdroższe iPhone’y 7? Polska w czołówce

Niemiecki Deutsche Bank przeanalizował ceny smartfona iPhone 7 w wersji 128 GB w 33 krajach na całym świecie. Postanowiono sprawdzić to, gdzie za urządzenie płaci się najwięcej, a gdzie cena (na oficjalnej stronie Apple) jest najbliższa tej, którą za urządzenie płacą Amerykanie. Jesteście ciekawi gdzie w tym zestawieniu znalazła się Polska?
Wysoko.
Polacy płacą za smartfony iPhone dokładnie 123% ceny, którą za urządzenie muszą wyłożyć mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. iPhone 7 w wersji 128 GB w Polsce kosztuje równowartość 1005 dolarów, co daje nam piąte miejsce w zestawieniu. Więcej za telefon ten płaci się tylko w Grecji (1028 dolarów), Rosji (1086 dolarów), Brazylii (1115 dolarów) oraz w Turcji (1200 dolarów).W wielu krajach, w których zarobki z perspektywy mieszkańca Polski są raczej bajońskie, ceny iPhone’ów 7 są bardzo niskie. Przykłady?
Japonia – 815 dolarów
Szwajcaria – 886 dolarów
Wielka Brytania – 898 dolarów
Niemcy – 951 dolarów
Niektórzy z Was być może zastanawiają się skąd bierze się taki stan rzeczy? Cóż, w Polsce towar ten objęty jest stawką VAT w wysokości 23%. W Japonii stawka ta wynosi zaledwie 8%. Łatwo obliczyć jak wielką różnicę w cenie powodują tego rodzaju podatki.
Ciekawostką z zestawienia jest to, że w Indiach, jako jedynym kraju, iPhone 7 kosztuje mniej niż… iPhone 6S.
 

Źródło: Deutsche Bank