Księżyce i pierścienie Saturna mogły powstać, gdy na Ziemi żyły dinozaury

Gdy mówimy o formowaniu się planet i księżyców, zazwyczaj mamy na myśli wydarzenia, które miały miejsce co najmniej miliardy lat temu. Okazuje się jednak, że słynne księżyce i pierścienie Saturna mogły powstać jedynie 100 milionów lat temu, czyli dużo, dużo później, niż ktokolwiek przypuszczał. Co ciekawe, to czyni je młodszymi niż większość dinozaurów.
Jak twierdzą badacze z instytutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), nowy model komputerowy wykazał, że wewnętrzne pierścienie i księżyce Saturna są stosunkowo młode i powstały dosyć późno. Przypomnijmy, że sam Saturn, wraz z innymi planetami w Układzie Słonecznym, uformował się około 4,5 miliarda lat temu.
Odkrycia dokonano po przenalizowaniu danych na temat orbit księżyców planety. Skoro wokół Saturna krąży tyle ciał, ciała te w jakiś sposób muszą dzielić przestrzeń, co oznacza, że ich orbity mają na siebie wzajemny wpływ. Zjawisko to nazywamy rezonansem orbitalnym.
„Porównując obecne nachylenia orbit i te przewidziane na podstawie symulacji komputerowych, naukowcy mogli dowiedzieć się, jak bardzo orbity księżyców Saturna się poszerzyły. Okazuje się, że orbity niektórych najważniejszych satelitów – Tetydy, Dione i Rhei, zmieniły się w mniejszym stopniu niż sądzono.”

SaturnKliknij na obrazek, aby go powiększyć


Mając to na uwadze, wykorzystano dane z sondy Cassini NASA, by przeprowadzić odpowiednie symulacje i dowiedzieć się, kiedy właściwie księżyce Saturna powstały. Okazało się, że większość z nich, poza tak odległymi jak Tytan, uformowała się około 100 milionów lat temu, gdy na Ziemi trwała kreda – okres ery mezozoicznej, w którym na lądzie dominowały dinozaury.
Być może nowe odkrycia pomogą nam w określeniu wieku pozostałych księżyców w Układzie Słonecznym, a także tych, które dostrzegliśmy poza nim. Oczywiście, biorąc pod uwagę to, jak krótko żyje człowiek, można stwierdzić, że satelity Saturna wciąż powstały dość wcześnie, ale kto by pomyślał, że takie procesy zachodziły w Układzie Słonecznym w czasie, który możemy sobie całkiem nieźle wyobrazić.

Źródło:SETI