KRRiT – egzekwowanie abonamentu uderza w emerytów i inwalidów

Jak wynika z oficjalnej wypowiedzi KRRiT, aktualnie obowiązujący system poboru opłat za odbieranie sygnału radiowo-telewizyjnego pełen jest błędów – i to na tyle poważnych, że dotyczące go przepisy aż proszą się o reformy. Przede wszystkim chodzi o to, że całość sprawia spore problemy m.in osobom starszym.

Zdaniem KRRiT zwiększenie aktywności Poczty Polskiej w egzekwowaniu abonamentu RTV mocno uderzyło w osoby przekraczające 75 rok życia, inwalidów i ludzi będących w trudnej sytuacji życiowej. Wszystko przez to, że mogą oni być zwolnieni z opłat, ale często nie zdają sobie sprawy że zwolnienie nie jest automatyczne. Trzeba to odpowiednio zgłosić, a jeśli się tego nie zrobi – i jednocześnie nie zapłaci abonamentu – według prawa staje się dłużnikiem.

„Zwiększona aktywność Poczty Polskiej w egzekwowaniu zaległości abonamentowych, którą obserwuje się od połowy 2012 r. spowodowała kilkakrotny wzrost liczby listów w sprawach abonamentu rtv, w tym z wnioskiem do KRRiT o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości. W 2011 r. wpłynęło 30 tysięcy listów, w 2012r. prawie 88 tysięcy, a w 2013 roku ponad 124 tysięcy” – twierdzi KRRiT.

Taka wypowiedź KRRiT zdecydowanie może budzić niepokój. Dodatkowo podwyższona ilość listów wiąże się ze zwiększeniem wydatków na personel, co jednak wcale nie przekłada się na czas rozpatrywania pism – zdaniem KRRiT jest ich po prostu za dużo. KRRiT podkreśla także fakt, że sporo osób nie rejestruje swoich urządzeń – co jest kolejną wadą obecnego systemu.

Mówiąc krótko – dotychczasowy abonament RTV po prostu się nie sprawdza. Pytanie jednak czy powszechna opłata audiowizualna będzie lepszym rozwiązaniem? Sporo kontrowersji już teraz budzi fakt, że płacić będzie musiał każdy – nawet, jeśli z mediów publicznych nie korzysta.

Źródło: di.com.pl,