Kostki lodu od MIT nie pozwolą Ci się upić

Mówi się, że alkohol jest dla ludzi, jednak należy go stosować z umiarem. Każdy z nas poznał przynajmniej kilka stadiów upojenia począwszy od takiego jak mądrość poprzez przystojność, zamożność, kuloodporność, niewidzialność, a skończywszy na tzw. zgonie.
Takiej oto sytuacji doświadczył w październiku 2012 roku Dhairya Dand, student MIT. W jego przypadku impreza z alkoholem skończyła się znacznie gorzej ponieważ nad ranem wylądował w szpitalu z powodu zatrucia. Nawet tak niemiłe doświadczenie nie zniechęciło go do dalszego spożywania alkoholu, a wręcz zainspirowało do stworzenia nietypowego alkomatu.
Stworzył on zestaw świecących kostek lodu o nazwie Cheers, które wysyłają sygnały ostrzegawcze kiedy za szybko spożywamy alkohol. Kostki lodu to zmrożona żelatyna, a w jej wnętrzu znajdują się diody LED, akcelerometr oraz specjalny nadajnik.
Za pomocą akcelerometru urządzenie jest w stanie sprawdzić z jaką szybkością pijemy i na tej podstawie ocenia stopień naszego upojenia. Kostka świeci na trzy kolory. Pierwszym jest zielony – jest to kolor, który informuje nas, że wszystko jest w porządku – możemy nadal pić w takim tempie jak dotychczas. Kolor pomarańczowy symbolizuje ostrzeżenie, że należy zwolnić tempo picia. Natomiast kolor czerwony to efekt finalny, czyli prawdopodobnie wpadliśmy w stan całkowitego upojenia. W takiej sytuacji ten inteligentny system wysyła wiadomość tekstową do naszych znajomych, aby zabrali nas z imprezy.

Bardzo ciekawy wynalazek, który zapewne uratowałby niejednego studenta podczas imprezy. Jedynym jego minusem jest fakt, że trzeba przekładać kostkę po wypiciu drinka do nowego lub posiadać cały ich komplet.

 

Źródło: popsci, huffingtonpost