Korea Północna znosi zakaz wwożenia do kraju telefonów komórkowych

Władze Korei Północnej zadecydowały właśnie, że zniosą zakaz wwożenia do kraju telefonów komórkowych przez obcokrajowców. Przez lata osoby przyjeżdżające do kraju zmuszone były do zostawiania telefonów na granicy, co znacznie utrudniało ich możliwość komunikowania się ze światem.

Od teraz obcokrajowcy będą mogli wwozić do Korei Północnej własne telefony lub w razie potrzeby je wypożyczać. Po zakupie miejscowej karty SIM będą mogli dzwonić do większości krajów (oczywiście za wyjątkiem Korei Południowej), ambasad i międzynarodowych hoteli w stolicy. Nie będą mogli natomiast komunikować się za pośrednictwem telefonów komórkowych z obywatelami Korei Północnej, którzy korzystają z odrębnej sieci,  a także łączyć się z Internetem.

Władze Korei Północnej wielokrotnie ograniczały dostęp obywateli do telefonów komórkowych. W 2008 roku zakazane zostało korzystanie z telefonów komórkowych, aby ograniczyć możliwość przepływu informacji na temat pogłębiającego się kryzysu żywnościowego. Podobnie było w trakcie trwającej sto dni żałoby po Kim Jong-ilu. W chwili obecnej telefony komórkowe posiada ponad milion obywateli Korei Północnej, którzy stanowią zaledwie 5% wszystkich mieszkańców kraju.

Źródła: Associated Press via Cnet()