Koniec swobody – wymagana rejestracja każdego drona w USA

Już od tego roku konieczna będzie rejestracja dronów zakupionych przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Takie informacje przekazało NBC News, zwracając uwagę na to, że rząd jest zaniepokojony rosnącą liczbą wypadków z udziałem bezzałogowych pojazdów latających i musi wprowadzić odpowiednie regulacje. W lipcu tego roku w wyniku bliskiego spotkania drona i samolotu pasażerskiego przewożącego 159 osób niemal doszło do katastrofy lotniczej.
Treść nowych przepisów zostanie przedstawiona w poniedziałek, a same przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku. Każdy właściciel drona będzie musiał zarejestrować go w U.S. Department of Transportaton, czyli Ministerstwie Transportu. Tylko w zeszłym tygodniu FAA (Federal Aviation Administration) była zmuszona nałożyć karę w wysokości 1,9 miliona dolarów na firmę SkyPan, której piloci dronów dopuścili się nielegalnych lotów nad Chicago i Nowym Jorkiem. Skala problemów związanych z dronami rośnie i pewnych regulacji nie da się uniknąć.
W Polsce wprowadzono już wachlarz przepisów nakładających na pilotów dronów wymóg posiadania specjalnej licencji w niektórych sytuacjach. Zapewne nie minie wiele czasu i drony, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, będą musiały być rejestrowane. Ktoś w końcu musi odpowiadać za szkody przez nie wyrządzone. Z drugiej strony, pozwoli to na dodatkowe wpływy do rządowej sakiewki.

Źródło: NBCNews, zdjęcie tytułowe: tvn24.pl