Koniec roamingu w UE już w 2014 roku

Neelie Kroes zaapelowała, aby skończyć z opłatami za roaming w Unii Europejskiej i jednocześnie obiecała zmianę przepisów w przyszłym roku. Komisarz zachęcała również europosłów komisji rynku wewnętrznego (IMCO) do swojego pomysłu. Europosłowie poparli i przegłosowali, dzięki czemu będą mogli pochwalić się swoim osiągnięciem w kampanii wyborczej w 2014 roku.

Kiedy roaming zniknie? Komisja Europejska już 1 lipca 2013 roku po raz kolejny obniży ceny połączeń za roaming w UE (jest to konsekwencja planu, który trwa już 7 lat). Jednak pierwszy projekt drastycznych zmian w opłatach za połączenia zagraniczne wejdzie w życie w lipcu 2014 roku i ma on całkowicie znieść opłaty za roaming.

koniec roaminguCo to oznacza? Jeżeli będziemy wykonywać połączenia telefoniczne, przesyłać smsy oraz dane za pomocą sieci komórkowych, podczas podróży po 27 krajach Unii Europejskiej, zapłacimy za to taką samą stawkę jakbyśmy wykonywali te czynności w Polsce, czyli bez żadnych dodatkowych opłat.

Zniesienie opłat roamingowych w lipcu 2014 roku na pewno zachęci ludzi do korzystania z telefonu komórkowego za granicą bez żadnych limitów. Z tego kroku bardzo ucieszą się operatorzy, których zyski znacznie wzrosną. Miejmy tylko nadzieje, że europosłowie dotrzymają danego nam terminu.

 

Źródło: 9to5mac, telegraph, wyborcza.biz