Kolejny etap projektu Starlink! SpaceX wkrótce wystrzeli dziesiątki satelitów

SpaceX już od kilku lat pracuje nad realizacją projektu Starlink, który zakłada stworzenie ogromnej sieci satelitów zapewniających tanie połączenie z Internetem wszystkim mieszkańcom naszej planety. W lutym ubiegłego roku firma wystrzeliła dwa prototypowe pojazdy, które miały przetestować technologię potrzebną do urzeczywistnienia pomysłu, w marcu i listopadzie tego roku uzyskała pozwolenia niezbędne do stworzenia sieci, a w lutym tego roku zdobyła pozwolenie na stworzenie naziemnych stacji, które mają się z tą siecią komunikować. Teraz, kilka miesięcy później, SpaceX przygotowuje się do umieszczenia na orbicie kolejnych testowych satelitów.
Tym razem firma nie wystrzeli w przestrzeń kosmiczną dwóch satelitów, a dosłownie ich dziesiątki. Pierwsze mają opuścić powierzchnię Ziemi już w przyszłym tygodniu.
Ten test będzie ważnym wstępem do uruchomienia pełnowymiarowej usługi Starlink. Pozostałe satelity mają znaleźć się w kosmosie później w 2019 roku – jeśli wszystko pójdzie z planem. Należy jednak zaznaczyć, że wystrzelenie wszystkich pojazdów nie będzie równoznaczne z natychmiastowym udostępnieniem serwisu klientom.
SpaceX ma nadzieję, że stacje naziemne uda się rozmieścić najwcześniej do 2020 roku. Po tym Starlink prawdopodobnie będzie potrzebował wielu testów beta, a więc jeszcze długo poczekamy na jego uruchomienie na szerszą skalę.
Mimo wszystko, nie możemy się doczekać momentu, w którym SpaceX udostępni wszystkim swój tani Internet. Mamy nadzieję, że firma nie napotka po drodze żadnych przeszkód.

Źródło:ArsTechnica