kiker.pl – serwis zakupów grupowych dla miłośników książek

Obecnie rynek e-czytelnictwa niezwykle prężnie się rozwija, o czym świadczy zainteresowanie wszystkim tym, co z ebookami ma coś wspólnego. Wciąż jednak potężną bolączką e-książek jest ich cena, która w oczach wielu pozostaje zbyt wysoka, a przynajmniej w stosunku do wersji papierowych. Obniżanie ceny stanowi właśnie główny cel serwisu kiker.pl, gdyż ostatecznie klient płaci tyle, ile chce. Teoretycznie.

Zasada działania serwisu Kiker.pl jest bardzo prosta – im więcej osób zadeklaruje się do zakupu książki, tym mniej wszyscy zapłacą. Każdy próg cenowy posiadać będzie wymaganą liczbę złożonych ofert, dlatego gdy Klient chce zapłacić przykładowo 10 zł, to będzie musiał namówić daną ilość osób, aby także wyrazili chęć zakupu. Informować znajomych będzie można na wszelki sposób – poprzez portale społecznościowe Facebook, Twitter i Google+ czy przez wysyłkę e-maili. [cyt. kiker.pl]

Teoretycznie całość sprowadza się do tego, że za nawet najnowsze pozycje, możemy wyrazić chęć zapłacenia 10 zł (lub nawet mniej). W praktyce „dana ilość osób”, które musi dołączyć do zadeklarowanej przez nas ceny, jest wręcz absurdalnie wysoka. Dla przykładu wybrałem audiobooka Gra Endera (Orson Scott Card). Gotów jestem za niego zapłacić 10 zł, wspomniane w informacji prasowej. Sami sprawdźcie, ile osób musiałoby wyrazić podobną wolę:

1619. Sporo. W praktyce – nierealne do osiągnięcia. Zgodzę się jednak, że jest to przykład skrajny (w końcu 10 zł to ok. 1/3 oryginalnej ceny). Niemniej licząc na rabat nawet rzędu 1 zł, trzeba do zakupu namówić (lub liczyć na to, że sami się znajdą) ponad 50 osób.
W inf. prasowej warto zwrócić uwagę na zapis:

Model sprzedażowy wykorzystany na serwisie Kiker.pl to sytuacja, w której obydwie strony wygrywają – Klient sam decyduje ile chce zapłacić i zachęca znajomych do zapisu na ofertę, a dostawca przy dużych wolumenach sprzedaży z chęcią obniża cenę.

Jakkolwiek nie sposób przyznać, że jest w tym sporo racji, w końcu ilości „hurtowe” zawsze można nabyć po niższej cenie, tak osobiście nie jestem przekonany co do tego typu formy zakupu ebooków/audiobooków. Ostatecznie nie widzę większych szans na to, by faktycznie zaoszczędzić.

źródło: inf. prasowa