Każdy doświadcza halucynacji, ale na swój sposób

Być może najważniejszy wniosek wyniesiony z raportu dotyczy kwestii, dlaczego wcześniejsza wiedza może wpłynąć na nasze myśli bardziej niż to, co mówią nam zmysły w czasie rzeczywistym. Czynniki te mogą dosłownie powodować, że tracimy kontakt z rzeczywistością. Wydaje się, że ci, którzy cierpią na halucynacje mają tendencję do powracania do tej wcześniejszej wiedzy i przewidywań, które od niej pochodzą.
Do pewnego stopnia takie zachowanie jest całkowicie zdrowe i normalne – pozwala na zidentyfikowanie poruszającego się czarnego kształtu jako kota, którego już widzieliśmy lub przewidzenie tego, w którym miejscu spadnie piłka, która za chwilę stoczy się ze stołu. Jednak czasami mózgi nie tworzą takich przewidywań dokładnie, sprawiając, że czarny kształt czy piłka nagle wydają się bardziej złowieszcze i groźne.
„Posiadanie mózgu ze zdolnością do przewidywania jest bardzo przydatne – dzięki niemu skutecznie i biegle tworzymy spójny obraz otaczającego nas, wieloznacznego i złożonego świata. Ale oznacza to również, że jesteśmy bardzo blisko od dostrzegania rzeczy, które faktycznie nie istnieją, a to jest definicją halucynacji.” – mówi Paul Fletcher z University of Cambridge.
Do celów badawczych zespół naukowców zebrał grupę 16 ochotników i 18 osób ciepiących na wczesne objawy psychozy. Pokazano im szereg niejednoznacznych, czarno-białych obrazów i poproszono o zadecydowanie, czy na każdym z nich znajdowała się osoba. Następnie, wolontariusze wykonali zadanie ponownie, jednak przedtem pokazano im serię kolorowych zdjęć, których część pasowała do poprzednich, czarno-białych.
Każdy doświadcza halucynacji, ale na swój sposób
Ci, którzy już wcześniej wykazywali pierwsze objawy psychozy, lepiej dostrzegali obrazy z ludźmi za drugim razem. Innymi słowy, ich mózgi okazały się bardziej biegłe w wykorzystaniu informacji z kompletnych obrazów, do wypełniania tych niekompletnych.
Badania pokazują, że ludzie doświadczający halucynacji częściej posiadają umysły, które nadmiernie wysilają się, by zrozumieć świat. Takie dane nie świadczą o tym, że ich mózgi pracują nieprawidłowo, lecz o tym, że bardzo naturalny sposób dążą do uczynienia niejednoznacznych informacji sensownymi.

Źródło:PNAS