Kawę w Tokio będą serwować roboty sterowane przez niepełnosprawnych

Japonia podejmuje wiele działań mających na celu zwalczanie izolacji społecznej. Przede wszystkim obejmują one zatrudnianie robotów w chociażby takich miejscach jak szpitale, domy opieki czy szkoły. Wkrótce kontrolowane zdalnie roboty pojawią się także w kawiarni w Tokio, gdzie te będą pełniły funkcje kelnerów. Roboty te będą sterowane przez osoby niepełnosprawne ruchowo, które nie mogłyby pracować w inny sposób.
Antropomorficzne, choć nieco przerażające, roboty OriHime-D, które będą używane w kawiarni Dawn ver. Beta mają 1,2 metra wysokości i ważą około 20 kilogramów. Posiadają one kamerę i głośnik, które przesyłają rejestrowany materiał na komputery lub tablety osób kontrolujących je, przez Internet.
W sierpniu zademonstrowano, jak roboty działają. Robota-kelnera kontrolował wtedy Nozomi Murata, który cierpi na autofagiczną miopatię płuc powodującą atrofię mięśni szkieletowych. Robota można by kontrolować nawet z pomocą ruchu gałek ocznych, dzięki czemu nadaje się on także do użytku przez osoby z późnymi stadiami stwardnienia zanikowego bocznego.

Okres testowy, w ramach którego roboty będą używane w kawiarni, będzie  trwał od 26 listopada do 7 grudnia. Co ciekawe, twórcy tych maszyn z firmy Ory Laboratory chcieliby otworzyć kawiarnię z robotami jako stałymi „pracownikami” bliżej Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2020 roku.

Źródło: Nippon