Jutro będzie dostępna wiosenna aktualizacja do Windows 10

Jak zapowiada Microsoft, najnowszą aktualizacją chce aby użytkownicy mieli więcej czasu dla siebie i mogli skupi się na tym co dla nich ważne – twórczości, rozrywce oraz pracy. Mając to na uwadze wprowadzono wiele rozwiązań, które mogą ograniczyć rozpraszanie podczas korzystania z komputera, a także łatwiejsze organizowanie pracy.
Najbardziej promowaną zmianą jest funkcja Timeline, czyli oś czasu. Windows 10 będzie teraz rejestrował każdą aktywność użytkownika, co pozwoli w łatwy sposób odnaleźć co robiliśmy danego dnia lub w szybko ponownie włączyć daną aplikację, stronę internetową, czy dokument. Aktywność będzie gromadzona ze wszystkich urządzeń, czyli będzie również dostępna aktywność z telefonów Android lub iOS w usługach Microsoft Edge i Office 365.

Kolejną nowością jest Focus Assist, który ma pozwolić lepiej skupić się pracy. Funkcja wycisza powiadomienia, dzięki czemu nic nie powinno nas rozproszyć korzystając z komputera. Posiada on dwa tryby działania – Wyłącznie alarmy oraz Wyłącznie priorytety. Dodatkowo w ustawieniach będzie można ustawić automatycznie uruchamianie w danych godzinach. Niestety Microsoft nie pomyślał o automatycznym uruchomieniu Focus Assist zkorelowanym z danymi aplikacjami.

Korzystając z komputera w języku angielskim przydatną funkcją może się okazać poprawiony dyktafon, czyli Dictation. Zaznaczając na dowolnym polu tekstowym i klikając Win+H mamy możliwość głosowego dyktowania notatek wprost do komputera. Funkcja znana jest z innych systemów. Warto zaznaczyć, że aplikacje od Google mają rozpoznawanie języka polskiego w odróżnieniu od Windowsa 10.

Oprócz tego wprowadzono kilka zmian do przeglądarki Microsoft Edge oraz asystenta Cortana.
Aktualizacja zadebiutuje już w poniedziałek, 30 kwietnia. Większość usług będzie jednak dostępna publicznie dopiero 8 maja 2018 roku