Jolanta Okuniewska – polska nauczycielka nominowana do nauczycielskiego „Nobla”

Jolanta Okuniewska to nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie, która jako jedyna Polka została nominowana do nagrody Global Teacher Prize, zwanej także nauczycielskim „Noblem”. Finałowa pięćdziesiątka została wybrana spośród 8 tys. nominacji i wniosków ze 148 państw. Od 6 lat Pani Okuniewska wykorzystuje nowoczesne technologie w procesie nauczania. Nauczycielka stawia duży nacisk na korzystanie z tabletów, które według Jolanty Okuniewskiej pełnią donośną rolę w edukacji wczesnoszkolnej, w pełni angażując najmłodszych w naukę.
W rozmowie z redaktor Beatą Jewiarz z Radia RDC pani Jolanta Okuniewska zdradziła, że zrezygnowała ze stosowania cyfrowego systemu ocen, gdyż „nie są potrzebne by motywować dzieci”. Nauczycielka uważa, iż: „negatywna ocena może zniechęcić dziecko na samym starcie i zgasić w nich ciekawość”. Okuniewska zamiast tego dla rodziców przygotowuje specjalną tabelę z komentarzami, która „niesie więcej wiadomości niż stopień”. Okuniewska uważa, że powinniśmy bardziej ufać dzieciom i wierzyć w ich możliwości, gdyż każde dziecko posiada w sobie potencjał.Jolanta OkuniewskaPani Jolanta Okuniewska jako największą bolączkę polskich szkół wskazuje liczne klasy i brak podziału na grupy podczas nauki języków obcych w klasach 1-3.
Główną nagrodą w plebiscycie jest nagroda w wysokości 1 miliona dolarów, która zostanie wręczona w marcu w Dubaju.
Wszystkich zainteresowanych pełną rozmową z Jolantą Okuniewską odsyłamy na stronę Radia RDC – na samym dole strony jest cały zapis rozmowy w formacie audio. Jest bardzo ciekawa, polecamy.
Trzymamy kciuki za wygraną, gratulując przy tym pasji i ogromnego zaangażowania.

Źródło: RDC.pl