Jesteś senny? Choć Ty nie śpisz, część twojego mózgu jak najbardziej

Już wcześniej podejrzewano, że niektóre fragmenty mózgu mogą spać, podczas gdy inne pracują. Dopiero neurologom z MIT udało się tę teorię udowodnić, wykorzystując optogenetykę i przeprowadzając badania kliniczne na myszach. Dzięki temu pokazali, że jądro siatkowate wzgórza (TRN) nie tylko przekazuje mózgowi powolne fale senne, ale także kontroluje jego poszczególne regiony.
Optogenetyka pozwala na modyfikację komórek mózgowych myszy za pomocą genów pochodzących od zielenic. Dzięki nim mózg staje się światłoczuły, a badacze mogą trafiać poszczególne części mózgu laserem i obserwować zachowanie zwierząt. Zespół z MIT silnie stymulował TRN, które otacza wzgórze, generując powolne fale wysyłane do całej kory mózgowej i usypiając myszy. Jednak, stymulując TRN słabszym laserem, naukowcy spowodowali powstanie powolnych fal wysyłanych tylko do niewielkiej części kory mózgowej. Po tym eksperymencie myszy sprawiały wrażenie sennych.
Wzgórze znajduje się w samym centrum mózgu„Uważamy, że dzieje się tak, ponieważ mózg zaczyna przechodzić w fazę snu, a jego niektóre obszary stają się senne, nawet gdy organizm zmusza się, by nie zasnąć.” – informuje Laura Lewis, jedna z neurologów pracujących w zespole.
Choć już wcześniej stworzono taką teorię, siła pracy naukowców MIT leży w tym, że jako pierwsi wykorzystali optogenetykę do wnikliwego zbadania pracy TRN. Wnioski wyniesione z eksperymentów mogą doprowadzić do usprawnienia technik anestetycznych oraz opracowania skuteczniejszych leków dla osób cierpiących na bezsenność.

Źródło: MIT