Japońska sonda wyląduje na Księżycu w 2019 roku

W środę, rządowy komitet polityki lotów kosmicznych Japonii zaktualizował narodowy plan eksploracji przestrzeni kosmicznej. Według niego, w 2019 roku Japonia wyśle bezzałogową sondę, której celem będzie lądowanie na Księżycu. Planowane opracowywanie lądownika rozpocznie się w przyszłym roku.
Dotarcie na Księżyc nie jest jedynym celem jej misji. Według komitetu, japoński lądownik księżycowy zostanie wyposażony w najnowszą technologię, która pozwoli na wylądowanie w obrębie 100 metrów od wyznaczonego punktu lądowania – misje amerykańskie, rosyjskie, czy chińskie dokonywały tego z dużo mniejszą precyzją. Pośród technologii, którą wykorzysta Japonia w celu poprawy dokładności znajdzie się system zbliżony swym działaniem do systemu rozpoznawania twarzy, który będzie obserwował powierzchnię Księżyca, by pomóc w realizacji niezbędnych korekt.
Demonstracja takiej precyzji pozwoli na umocnienie pozycji Japonii na arenie międzynarodowej i zaznaczenie jej obecności w przestrzeni kosmicznej, a także coraz częstszą współpracę z innymi państwami w zakresie eksploracji kosmosu.
Obecnie, japoński rząd czeka na reakcję opinii publicznej w sprawie projektu lotu na Księżyc i eksploracji kosmosu oraz dąży do rozpoczęcia realizacji planu w ciągu roku.
W 2013 roku, Chiny stały się trzecim państwem, którego lądownik z powodzeniem osiadł na Księżycu. Wcześniej dokonały tego Stany Zjednoczone oraz Związek Radziecki.
Rosyjski lądownik

Źródło:www.cao.go.jp